У профільному законі, що визначає підстави дисциплінарної відповідальності судді, міститься понад 20 самостійних складів дисциплінарних проступків. Деякі з них потребують перегляду.
Так уважає група нардепів, які зареєстрували проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення дисциплінарних та інших процедур» (№13137), інформує «Закон і Бізнес».
Зокрема, на думку авторів проекту, незазначення в судовому рішенні мотивів прийняття або відхилення аргументів сторін щодо суті спору не може бути підставою для дисциплінарної відповідальності. Адже суди не повинні надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін.
Також потребує уточнення така підстава, як позапроцесуальні звернення учасників судового процесу. Бо, на думку нардепів, суддя має нести відповідальність лише у разі, якщо такі звернення мали на меті вплив на прийняття судового рішення.
Крім того, така підстава як непідтвердження суддею законності джерела походження майна, на думку авторів, має стосуватися лише майна, набутого після призначення на посаду судді. Адже попередній період діяльності особи досліджується в межах добору та відповідних конкурсних процедур.
А така підстава як здійснення членами сім’ї судді витрат, що перевищують доходи такого судді та доходи членів його сім’ї, потребує доповнення обставиною, що такий суддя був або мав бути обізнаний про такі витрати. Якщо ж судді об’єктивно невідомо про витрати окремих членів його сім’ї, він не може нести за це відповідальність.
Водночас нардепи пропонують відмовитися від такого виду стягнення як тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя з подальшим навчання в Національній школі суддів. Адже суддя не буде тривалий час здійснювати правосуддя, але отримувати посадовий оклад.
А такі стягнення як попередження, догана та сувора догана можуть залишитися як санкція лише за незначні дисциплінарні проступки, які не призвели до значних негативних наслідків.
Для більш серйозних проступків, які не тягнуть на звільнення судді, доцільно запровадити більш суттєві санкції. Такими санкціями можуть бути певні фінансові обмеження чи штрафи, як-от:
грошове стягнення в розмірі від 25 до 50% місячної суддівської винагороди з позбавленням права на отримання доплат протягом 6 місяців;
суворе грошове стягнення в розмірі від 50 до 100% місячної суддівської винагороди з позбавленням права на отримання доплат протягом 9 місяців;
подання про переведення судді до суду нижчого рівня з позбавленням права на отримання доплат протягом року.
Водночас, за зловживання правом на звернення із дисциплінарною скаргою до такої особи можуть бути застосовані заходи, встановлені законом, а якщо така особа адвокат — він може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності.

Аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи, натисніть на зображення.
Матеріали за темою
Етичність позашлюбних стосунків, гра на боці захисту й обмеження у спілкуванні — засідання ПДП ВРП
16.06.2025
Суддю, яка сама повідомила про невчасне подання декларацій, не стали карати — рішення ДДП ВРП
11.06.2025
Протокол, що загубився, безпідставне затягування і невчасно подана декларація — засідання ДДП ВРП
11.06.2025
Невраховані вказівки ВС, розгляд без прокурорів і надмірний формалізм — засідання ТДП ВРП
04.06.2025
Чотири скарги Маселка, тяганина в апеляції та неповнота родинних зв’язків — засідання ПДП ВРП
02.06.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!