Перелік підстав примусового припинення прав на земельну ділянку в судовому порядку є вичерпним. Натомість систематична несплата земельного податку до цього переліку не включена.
У справі №924/856/20 видавництво оскаржувало рішення міської ради про припинення права постійного користування ділянками у зв’язку із систематичною несплатою земельного податку.
Рішенням господарського суду позов задоволено. Зокрема, суд вказав, що вилучення з постійного користування спірних ділянок призведе до порушення права власності позивача на належні йому будівлі та споруди, що розташовані на цій землі. В апеляційній інстанції вважали, що позов має бути задоволений, але з інших підстав, бо за відсутності згоди землекористувача на припинення права постійного користування таке рішення має прийматись виключно в судовому порядку.
Касаційний господарський суд нагадав про існування висновку щодо застосування п.«д» ч.1 ст.141, ст.144 Земельного кодексу, викладеного в постанові ВС від 17.04.2018 у справі №924/689/17. Згадане положення передбачає, що однією з підстав припинення права користування є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
У свою чергу, ст.143 ЗК визначає випадки примусового припинення прав на земельну ділянку, яке здійснюється у судовому порядку. І цей перелік є вичерпним. Отже, за наявності підстав, передбачених ст.141 ЗК, припинення права користування ділянкою проводиться за рішенням компетентного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування.
Принагідно КГС нагадав: якщо суд першої інстанції послався на висновок Верховного Суду, апеляційний суд не може від нього відступати. Бо таке право має тільки ВС.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!