Наразі існують фактично протилежні висновки ВС щодо строку звернення до суду з позовами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Задля формування єдиної правозастосовної практики Велика палата ВС прийняла до розгляду справу №500/2276/24, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі ФОП звернулася із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Відповідач надіслав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач пропустив місячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений п.56.19 ст.56 Податкового кодексу. Адже, на думку податківців, такий строк обчислюється з наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження.
Позивачка пояснила причину пропуску цього строку наявністю колізії правових норм КАС та ПК, що, на її думку, не може слугувати підставою для порушення права на допуск до правосуддя.
ВП ВС зазначила, що, дійсно, в одному випадку такий строк визначається за ч.2 ст.122 КАС — 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. В іншому зазначається, що норма ПК, яка встановлює спеціальні строки звернення до суду, є відсильною до ст.102 цього кодексу (строк звернення до суду в 1095 днів).
Передаючи справу на розгляд ВП ВС, Касаційний адміністративний суд обґрунтував це тим, що спірні правовідносини містять виключну правову проблему та є очевидною необхідність формування єдиної правозастосовної практики за цією категорією справ.
Оскільки на практиці відповідне тлумачення норм права призвело до неоднакового розуміння ситуації судами та платниками податків, ВП прийняла справу до свого розгляду задля визначення конкретного правозастосування при встановленні судами обставин дотримання платниками податків строку звернення до суду з позовом про визнання протиправним та скасування ППР.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!