Якщо судовим рішенням у спорі між співвласниками визначено порядок володіння та користування ділянкою, на якій розміщено їх спільну власність, таке рішення є обов’язковим і для особи, яка є правонаступником співвласника.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, залишаючи без змін постанову апеляційного суду у справі №462/3416/20, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особа звернулася із позовом про встановлення порядку користування земельною ділянкою.
Рішенням місцевого суду в позові відмовлено, позов третіх осіб задоволено з огляду на те, що порядок користування спірною ділянкою було встановлено в 1995 році ухвалою Львівського обласного суду. Тому у зв’язку зі зміною кількості співвласників житлового будинку та збільшенням розміру ділянки необхідним є встановлення нового порядку користування спірною ділянкою.
Постановою апеляційного суду це рішення в частині задоволення позовних вимог третіх осіб скасовано та ухвалено нове — про відмову в позові. Суд зазначив, що спірна ділянка не була надана в користування чи у власність співвласникам будинку в установленому законом порядку, її площа та конфігурація на сьогодні є відмінною від розміру та конфігурації, встановленої ухвалою 1995 року.
Своєю чергою, КЦС зазначив, що Верховний Суд у своїй практиці звертає увагу на те, що на будь-якому етапі надання земельної ділянки у власність чи користування сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності (див. постанову ВС від 28.03.2023 у справі №700/313/20).
Якщо суд установить, що співвласники визначили порядок користування й розпорядження ділянкою, для зміни якого підстав немає, він ухвалює рішення про встановлення саме такого порядку. Якщо ж погодженого або встановленого порядку користування немає, то суд установлює порядок користування ділянкою з дотриманням часток кожного співвласника у нерухомому майні та забезпеченням вільного користування кожним зі співвласників належним йому майном (див., наприклад, постанову ВС від 25.09.2024 у справі №712/5278/20).
У цій справі ділянка навколо будинку перебуває в комунальній власності Львівської міської ради та у фактичному користуванні сторін, які не домовились між собою щодо порядку користування нею.
З огляду на це, КЦС погодився із висновком апеляційного суду, який, встановивши, що ділянка, порядок користування якою визначив суд, не була надана в користування чи у власність співвласникам будинку у встановленому законом порядку, площа та конфігурація земельної ділянки на даний час є відмінною від розміру та конфігурації, встановленої ухвалою 1995 року, дійшов обґрунтованого висновку про відмову в позові третіх осіб.

Аби не пропустити новини судової практики, підпишіться на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!