Фруктовий сад (багаторічні насадження) не може розглядатися як окремий об’єкт права власності без земельної ділянки, на якій він розташований. Тому договір купівлі-продажу саду окремо від ділянки є нікчемним.
Про це зазначив Касаційний господарський суд, залишаючи без змін постанову апеляційної інстанції у справі №904/8306/21, змінивши її мотиви, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі ФОП звернулася до суду з позовом до сільської ради про визнання незаконним і скасування її рішень щодо відведення спірної ділянки третім особам та відмови в її відведенні позивачеві. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що йому на праві власності належить розташований на цій ділянці фруктовий сад, придбаний ним за відповідним договором купівлі-продажу.
Суд першої інстанції позов задовольнив, посилаючись на принципи єдності земельної ділянки та багаторічних насаджень, які на ній розміщені.
Апеляційний суд, скасовуючи зазначене рішення та відмовляючи в позові, виснував, що до укладеного позивачем договору купівлі-продажу багаторічних насаджень підлягають застосуванню норми матеріального права, які регламентують порядок відчуження земельних ділянок. А тому цей договір є нікчемним через недодержання сторонами вимоги закону щодо його нотаріального посвідчення.
Своєю чергою, КГС зазначив, що багаторічні насадження − це різновид сільськогосподарських угідь, які належать до земель сільськогосподарського призначення. За змістом ч.3 ст.373 ЦК, ч.2 ст.79 ЗК право власності на земельну ділянку поширюється, зокрема, на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки та багаторічні насадження, які на ній знаходяться.
Тому КГС констатував, що багаторічні насадження не можуть розглядатися як окремий об’єкт права власності без ділянки, на якій вони розташовані, оскільки є складовою частиною цієї земельної ділянки. Це, своєю чергою, свідчить про нікчемність усіх договорів купівлі-продажу, укладених щодо відповідного фруктового саду як окремого об’єкта.
Отже, з огляду на нікчемність укладеного ФОП договору купівлі-продажу і як наслідок — недоведеність порушених прав позивача, КГС констатував, що висновок суду апеляційної інстанції про відмову в позові є правильним і не спростовується доводами касаційної скарги.

Аби не пропустити новини судової практики, підпишіться на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!