Аби більше не покладатися на розсудливість суддів окружних адмінсудів, Кабмін фактично підтримав ініціативу нардепів стосовно утворення спеціального суду для розгляду спорів за участю вищих органів влади.
Такий проект отримав назву «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду» (№12368), інформує «Закон і Бізнес».
Ідея — не нова. Як повідомляв «ЗіБ», у листопаді минулого року група нардепів зареєструвала проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого суду з публічно-правових спорів (№12206), яким пропонувала утворити новий суд для влади.
Тепер із такою ініціативою виступив Мін’юст. Фактично, він лише змінив назву нової судової інстанції, вирішивши повернути Вищий адміністративний суд, але без слова «України», й дещо розширивши підсудність справ, який він розглядатиме.
Крім оскарження актів, дій чи бездіяльності Кабміну, міністерств та інших суб'єктів владних повноважень, повноваження яких поширюються на всю територію України, та рішень конкурсних комісія, на розгляд цього суду, зокрема, пропонується передати «справи щодо здійснення державного регулювання, нагляду і контролю у сфері медіа». Останнє може свідчити про намір влади взяти під більш жорсткий контроль медіапростір.
Водночас до ВАС планується передати справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів. Хоча за Конституцією такими повноваженнями наділено Вищу раду правосуддя, тобто саме її рішення мав би переглядати новий суд. Але в Мін’юсті цей нюанс, схоже, упустили з виду, що може призвести до паралельного розгляду таких спорів і Верховним Судом (щодо рішень ВРП за результатами оскарження рішень КДКП), і ВАС — без звернення до ВРП.
Традиційно пропонується утворити черговий допоміжний орган — експертну раду — для відбору суддів ВАС із залученням 3 міжнародних експертів, чия думка матиме вирішальне значення, та 3 представників, яких делегує Рада суддів. Їх призначатиме Вища кваліфікаційна комісія суддів.
У «Прикінцевих і перехідних положеннях» закону «Про судоустрій і статус суддів» застережено, що новий суд розпочинає роботи після призначення до його складу мінімум 32 суддів, у т.ч. 9 — до апеляційної палати ВАС.
Як повідомляв «ЗіБ», 56 народних депутатів звернулися із конституційним поданням, в якому доводять невідповідність Конституції низки положень законів, якими запроваджено участь іноземних експертів у формуванні ключових державних інституцій. Адже «участь іноземних експертів у формуванні українських державних органів може розглядатися як обмеження національного суверенітету і свідчить про недовіру до народу, який із надзвичайною відповідальністю і самовіддачею захищає не лише територіальну цілісність України, але й цінності, що лежать в основі сучасної Європи».
Для нового суду не потрібно буде створювати нові таблички: достатньо прибрати зі старої назви слово «Україна».
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!