Система правосуддя, як і раніше, страждає від політичних маніпуляцій, нестачі ресурсів та перешкод для отримання юридичної допомоги, що підриває її незалежність, якість та ефективність.
І це — не про Україну, а про погіршення ситуації з верховенством закону в ЄС, що спостерігається вже кілька років, як констатовано в нещодавно опублікованій доповіді Союзу громадянських свобод Європи, пише «Закон і Бізнес».
Як зазначає Euronews, одним із найбільш вражаючих висновків, зроблених у результаті дослідження, є постійна кількість зареєстрованих порушень та загальне погіршення ситуації з верховенством закону в усьому ЄС. Хоча в окремих країнах спостерігаються відмінності, загалом констатується, що всі фундаментальні аспекти верховенства права — а саме система правосуддя, антикорупційні заходи, свобода ЗМІ, система стримувань і противаг, громадянський простір і права людини — останні кілька років стикаються з однаковими і все більш серйозними проблемами.
Так, до групи «стагнаторів» правозахисники віднесли країни, які не змінилися чи досягли мінімального прогресу у своїх показниках верховенства права. До цієї групи належать Греція, Ірландія, Мальта, Нідерланди та Іспанія.
«Ковзаючі» — це зразкові демократії, такі як Бельгія, Франція, Німеччина та Швеція, які продемонстрували окремі, проте тривожні випадки в деяких областях.
«Демонтажниками» названо країни, де верховенство закону систематично та навмисно підривається практично в усіх сферах; до цієї групи входять Італія, Болгарія, Хорватія, Румунія та Словаччина. А найслабшою ланкою знову є Угорщина.
Водночас Польща вважається застережливим прикладом, оскільки новий уряд спробував відновити незалежність судової системи та плюралізм ЗМІ, не досягнувши значного прогресу, що, на думку авторів доповіді, свідчить про те, що вирішення проблеми підірваної незалежності інститутів є надзвичайно складним та крихким завданням.
Згідно зі звітом, загальна картина також показує, що у сфері боротьби з корупцією зберігається брак прозорості, слабке правозастосування та неадекватний захист інформаторів, що призводить до підриву довіри до чесності уряду.
Свобода ЗМІ залишається під загрозою в багатьох країнах, оскільки політичний вплив підриває незалежність регулюючих органів, а концентрація власності перешкоджає плюралізму, і журналісти дедалі частіше стикаються з переслідуваннями та юридичними проблемами.
Система стримувань та противаг ще більш ослаблена надмірним використанням прискорених законодавчих процесів, політичним втручанням у діяльність незалежних органів влади та порушенням цілісності виборчої системи — все це підриває демократичний та правовий контроль над урядом.
Крім того, громадянський простір продовжує скорочуватися, оскільки доволі поширені наклепницькі кампанії підштовхують уряди до ухвалення обмежувальних законів, зокрема, коли йдеться про право на мирний протест, свободу зборів та асоціацій.
Зрештою, права людини зазнають дедалі більшого тиску через посилення міграційної політики, недостатнього захисту вразливих груп населення, а також зростання дискримінації та ненависницьких висловлювань щодо меншин у всьому регіоні.
1000-сторінковий звіт випускається щорічно, і його шоста версія, що вийшла цього року, стала результатом співпраці 43 правозахисних організацій із 21 країни ЄС, що координується Союзом громадянських свобод Європи.

Ситуація з верховенством закону в Європі: до «демонтажників» зарахували Італію, Болгарію, Хорватію, Румунію та Словаччину.
Матеріали за темою
Для влади створять Вищий суд — законопроект
18.11.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!