Положення законодавчих актів, які впровадили участь іноземних громадян і міжнародних організацій у формуванні та моніторингу діяльності державних органів, викликали обґрунтовані сумніви щодо їх конституційності.
З огляду на це 56 народних депутатів звернулися із конституційним поданням, в якому доводять невідповідність Конституції низки положень законів, якими запроваджено участь іноземних експертів у формуванні ключових державних інституцій, інформує «Закон і Бізнес».
Зокрема, йдеться про положення законів: «Про Конституційний Суд України», «Про Вищу раду правосуддя», «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищий антикорупційний суд України», «Про Рахункову палату», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про Державне бюро розслідувань», «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів» та Митного кодексу, а також в цілому законів «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» та «Про внесення змін до Закону України «Про Рахункову палату» та деяких інших законодавчих актів.
У поданні наголошується, що Український народ є суверенним джерелом влади та володарем прав на формування й управління своєю державою, що закріплено в Конституції (ст.5). Водночас, право народу самостійно визначати свою державну політику та обирати своїх представників до органів влади є основою демократичного устрою країни.
Більше того, у воєнний час участь іноземних експертів у формуванні українських державних органів може розглядатися як обмеження національного суверенітету і свідчить про недовіру до народу, який із надзвичайною відповідальністю і самовіддачею захищає не лише територіальну цілісність України, але й цінності, що лежать в основі сучасної Європи.
Натомість, покладання частини функцій із формування ключових державних інституцій на міжнародних експертів, на думку нардепів, «фактично призводить до обмеження права Українського народу на управління власною державою». Це, своєю чергою, «створює небезпеку порушення державного суверенітету України, що є фундаментальним принципом її існування як незалежної держави».
Наразі це подання розподілене судді-доповідачеві.
Наприклад, до складу ГРМЕ, яка перевірятиме претендентів до складу ВАКС, взагалі жодного українця не включено.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!