У Вищій раді правосуддя підтвердили надходження листа від слідчого ДБР щодо можливого порушення вимог законодавства головою ВККС Романом Ігнатовим у частині наявності в нього громадянства рф.
Про це йдеться в офіційному повідомленні ВРП, інформує «Закон і Бізнес».
Зазначається, що у листі слідчий ДБР посилається на «наявність достатніх підстав вважати, що Ігнатов Р.М. повідомив неправдиві відомості про себе під час проходження конкурсу на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів в частині набуття ним громадянства російської федерації». Це, на думку слідчого, підриває авторитет і суспільну довіру до правосуддя та судової влади, у тому числі недотримання етичних стандартів судді як складової професійної етики члена ВККС. З огляду на це, слідчий ДБР просив ВРП розглянути питання щодо проведення процедури припинення повноважень члена ВККС Р.Ігнатова.
Зокрема, у листі зазначено, що ДБР здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні щодо можливих неправомірних дій Р.Ігнатова, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК.
Крім іншого зазначено, що згідно з листом Служби зовнішньої розвідки від 19.12.2023, наданого на запит слідчого від 14.12.2023, під час спеціального оброблення інформації з відкритих джерел отримано наступні відомості стосовно особи, чиї установчі дані співпадають з установчими даними громадянина України Ігнатова Р.М.:
«Ігнатов Роман Миколайович (рос. Игнатов Роман Николаевич), 27.10.1970 р.н. Місце проживання: м. Ворошиловград (м. Луганськ), адреса проживання/реєстрації (далі мовою оригіналу): Петрозаводск Первомайский пр-кт 58 Общ. Паспорт громадянина рф: 6140 640912 (не значиться в списках недійсних документів)».
У свою чергу, ВРП роз’яснила, що підстави та порядок звільнення члена ВККС передбачені ст.96 закону «Про судоустрій і статус суддів».
Зокрема, відповідно до п.6 ч.1 та ч.6 зазначеної норми, підставою для такого звільнення є грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним із статусом члена ВККС або виявлена невідповідність займаній посаді, допущення іншої поведінки, що підриває авторитет та суспільну довіру до правосуддя і судової влади, у тому числі недотримання етичних стандартів судді як складової професійної етики члена ВККС.
У ВРП пояснили, що у разі встановлення таких підстав, ВККС може своїм рішенням внести до Ради подання про звільнення з посади відповідного члена комісії. З дня ухвалення такого рішення член ВККС відсторонюється від посади, а його повноваження зупиняються до прийняття рішення ВРП (ч.5 ст.96 закону «Про судоустрій і статус суддів»).
Підстави та порядок припинення повноважень члена ВККС визначені ст.97 закону «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до п.3 ч.1 якої повноваження члена ВККС припиняються у разі припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави. Натомість, зазначається, що встановлення факту набуття громадянства іншої держави потребує підтвердження належними та допустимими доказами. А ВРП не наділена повноваженнями здійснювати розслідування обставин, викладених у листі слідчого ДБР.
Крім того, ВРП наголосила на неприпустимості наявності громадянства російської федерації в суддів та необхідності повного і об’єктивного розслідування всіх обставин викладених в інформації СЗР та листі слідчого ДБР про можливу наявність у голови ВККС громадянства російської федерації.
Зазначимо, повідомлення про наявність у Р.Ігнатова паспорта рф почали активно ширитися ще у червні нинішнього року. Тоді в одному з інтерв’ю він заперечив ці чутки. Р.Ігнатов розповів, що дійсно на початку та середині 1990-х років навчався і працював у росії, проте мав лише паспорт громадянина СРСР, який отримав ще в 16 років. За його словами, в документі не було відміток про вступ у громадянство іншої країни.
1.06.2023 ВРП призначила 16 нових членів ВККС. Водночас «Фундація DEJURE» висловлювала сумніви щодо доброчесності двох новообраних членів: судді у відставці Володимира Луганського та екс-судді Людмили Волкової. Але до Р.Ігнатова питання були відсутні.

Як відомо, у червні цього року ВРП призначила всіх членів ВККС, включно з Р.Ігнатовим.
Матеріали за темою
Суддю, на якого був складений протокол по 130-й, відправили вчитися до НШСУ — рішення ДДП ВРП
05.03.2025
Чи може порушення кримінальної справи доводити неетичну поведінку судді — засідання ДДП ВРП
26.02.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!