У разі неоплати витрат на публікацію оголошення про виклик відповідача вони стягуються при ухваленні рішення.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Інформаційний лист
19 березня 2013 року м.Київ №32/0/9-13
Про залишення заяви без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 207 Цивільного процесуального кодексу України
Головам апеляційних судів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим
Розглянувши звернення заступників голів апеляційних судів м.Києва та Одеської області щодо деяких спірних питань застосування цивільного процесуального права, судова палата у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначає наступне.
Питання: Чи має право суд при відкритті провадження у справі зобов’язати позивача сплатити судові витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, а при невиконанні цієї вимоги на підставі п.8 ч.1 ст.207 ЦПК залишити заяву без розгляду?
Чи можливо у такому разі визнати явку позивача обов’язковою, якщо він подав заяву про розгляд справи за його відсутності, із застосуванням відповідних правових наслідків?
Відповідь: Під судовими витратами розуміють витрати, які несуть учасники цивільного процесу у зв’язку з розглядом і вирішенням цивільної справи. Вони складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.79 ЦПК).
Частину 3 ст.79 ЦПК доповнено п.6, який передбачає, що до витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.
Частина 9 ст.74, ч.3 ст.122 ЦПК визначають виклик у суд відповідача, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, через оголошення у пресі.
Також ч.2 ст.82 ЦПК передбачено, якщо у встановлений судом строк судові витрати не будуть оплачені, заява відповідно до ст.207 ЦПК залишається без розгляду.
Разом з тим процесуальні дії вчиняються судом у порядку і в суворій послідовності та відповідності до вимог, встановлених цивільним процесуальним законом (цивільна процесуальна форма).
Наведене не дає підстав для залишення заяви без розгляду згідно з вимогами ст.207 ЦПК в разі, якщо у встановлений судом строк витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, не будуть оплачені, виходячи з такого.
Так, п.8 ч.1 ст.207 ЦПК передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у стст.119 і 120 цього кодексу, та не було сплачено судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк.
Отже, ч.2 ст.82 ЦПК, що діє в редакції закону з часу прийняття кодексу (18.03.2004), не в повній мірі відповідає п.8 ч.1 ст.207 ЦПК, що діє в редакції закону №3674-VI від 8.07.2011.
При цьому в разі колізійності норм, які регулюють одні й ті самі правовідносини, застосовується норма закону, прийнята пізніше.
Таким чином, оскільки у ст.119 ЦПК вимогою до позовної заяви є надання документа, що підтверджує сплату судового збору, і саме через несплату судового збору, а не через неоплату витрат, пов’язаних із розглядом справи, заява залишається без руху, то п.8 ч.1 ст.207 ЦПК до наведеної вище правової ситуації застосований бути не може.
Крім того, при відкритті провадження у справі в ухвалі суддя вирішує питання, передбачені ч.5 ст.122 ЦПК, а питання з оплатою витрат, пов’язаних із публікацією в пресі оголошення про виклик, стосується подальших стадій судового процесу.
Також п.4 ч.1 ст.169 ЦПК передбачено право суду визнати явку позивача, який подав заяву про розгляд справи за його відсутності, обов’язковою, а частина третя цієї статті вказує на те, що у разі його повторної неявки суд залишає позовну заяву без розгляду.
Проте застосування зазначених норм процесуального права до п.8 ч.1 ст.207 ЦПК, якою передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, неможливо, оскільки визнати явку позивача в судове засідання можливо лише для дачі ним особистих пояснень, тобто пояснень, що стосуються предмета та підстави позову.
У зв’язку із цим до внесення відповідних змін до ЦПК витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, підлягають оплаті позивачем на загальних підставах, а у разі їх неоплати вони підлягають стягненню при ухваленні судового рішення відповідно до вимог ст.88 ЦПК.
Заступник голови
Матеріали за темою
Торги за заниженою вартістю, повноваження прокурора та кондикційний позов — дайджест ВП ВС
14.11.2024
Кредит учаснику бойових дій, відсторонення від роботи та усунення від спадкування — огляд КЦС
04.11.2024
Коли власник може вимагати компенсації вартості авто в особи, яка його безпідставно зберігає — ВП ВС
23.10.2024
Оприлюднено повний текст рішення у резонансній справі стосовно шеф-редактора КБ «Радіо Свобода»
09.10.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!