Перебіг п’ятирічного строку безперервного невикористання торговельної марки як підстави для дострокового припинення дії свідоцтва на таку торговельну марку не залежить від зміни її власника.
На цьому наголосила Велика плата ВС, залишаючи без змін постанову апеляційної інстанції у справі №910/8781/23, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі Eurocash S.A. звернувся із позовом про дострокове припинення дії свідоцтва ТОВ «Домінус-К» на торговельну марку, яка не використовується відповідачем на території України протягом останніх 5 років, що перешкоджає позивачеві отримати на території України правову охорону 4 власних торговельних марок із словесною частиною «EUROCASH» за міжнародними реєстраціями.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, оскільки з дати отримання відповідачем прав на використання спірного знаку для товарів і послуг від попереднього власника (25.08.2020) станом на час звернення позивача до суду із цим позовом (5.06.2023) не сплив п’ятирічний строк безперервного невикористання такого знаку. Натомість апеляційний суд зазначив, що можливість дострокового припинення дії свідоцтва на знак для товарів і послуг не залежить від зміни особи власника свідоцтва.
Своєю чергою, ВП ВС здійснила тлумачення норм ч.4 ст.18 закону «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, враховуючи їх граматичний зміст, системні зв’язки та цільове призначення.
ВП ВС дійшла висновку, що зазначені норми права передбачають анулювання реєстрації торговельної марки (дострокове припинення дії свідоцтва) з підстави невведення її у використання протягом п’ятирічного строку на відповідній території (невикористання в Україні). Перебіг цього строку розпочинається з дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або про надання правової охорони торговельній марці за міжнародною реєстрацією в Україні. При цьому умов, що перебіг зазначеного строку починається наново зі зміною власника (уповноваженого користувача) торговельної марки, зазначені норми права не містять.
Окрім того, для підтвердження своєї позиції ВП ВС звернулася до практики Суду справедливості ЄС щодо застосування регламенту Європейського парламенту і Ради (ЄС) № 2017/1001 від 14.06.2017 про торговельну марку Європейського Союзу. Зокрема, ВП ВС звернула увагу, що практика застосування таких норм свідчить, що в зазначений п’ятирічний строк використання торговельної марки зараховуються строки її використання всіма власниками, а не лише останнім (рішення Суду ЄС від 13.10.2021 у справі Т-12/20).
З огляду на це, ВП ВС констатувала, що у цій справі апеляційний суд установив обставини невикористання відповідачем торговельної марки за спірним свідоцтвом протягом останніх 5 років, що є підставою для дострокового припинення дії свідоцтва на торговельну марку в зазначеній частині за умови відсутності поважних причин для її невикористання.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!