Цього тижня Європейська комісія та Європейський центральний банк опублікували звіти, в яких йдеться про те, що Болгарія готова вступити до єдиного європейського валютного союзу. Але в самій країні на це погоджуються далеко не всі.
Згідно зі звітом ЄЦБ, Болгарія наблизилася до стандартів єврозони, що відкриває їй шлях до введення євро з 1 січня 2026 року та набуття статусу 21-ї держави-члена ЄС, що приєдналася до єврозони, пише «Закон і Бізнес».
Про бажання вступити в єдиний європейський валютний союз Болгарія оголосила незабаром після вступу до ЄС у 2007 році, але мала виконати низку умов.
Спочатку планувалося, що євро буде введено в обіг із 1.01.2025, але структури ЄС вирішили, що на той момент країна була ще не готова. Зокрема, рівень інфляції не відповідав межам, допустимим Євросоюзом.
Як зазначає Бі-Бі-Сі, далеко не всі болгари схвалюють перехід на євро і вже кілька місяців виходять на масштабні акції протесту.
Так, у Софії тисячі демонстрантів оточили будівлю Національного парламенту, протестуючи проти планів уряду. Акцію організовано опозиційним рухом «Відродження», головним гаслом якого є захист болгарської валюти — лева.
Згідно з опублікованим на минулому тижні опитуванням, проведеним платформою «Євробарометр», 50% болгар виступають проти введення євро і лише 43% — за. Президент Болгарії Румен Радєв навіть оголосив у середині травня, що готовий провести референдум щодо вступу до єврозони. Але раніше проти висловився Конституційний суд.
Багато болгар також побоюються, що введення в країні євро призведе до помітного зростання цін, інфляції і, як наслідок, до збіднення населення.
Перехід на євро справді може спровокувати принаймні одноразове зростання цін, що головним чином позначиться на верствах населення із середнім статком та мешканцях сільської місцевості, пише Politico з посиланням на економістів.
У середньостроковій перспективі низькі ціни в країні мають тенденцію адаптуватися до вищих європейських норм на тлі зростання торгівлі всередині блоку. Саме це сталося з такими країнами, як Словаччина, Естонія та Литва після їхнього переходу на євро. Усі вони спочатку зазнали зростання інфляції.

Болгарська опозиція вважає лев важливим символом національного суверенітету. Фото: NurPhoto
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!