За наявності підстав, передбачених у ч.3 ст.528 ЦК, інша особа без згоди боржника може виконати його обов’язок. Правовим засобом, який забезпечує охорону прав такої цієї особи, є перехід до неї прав кредитора.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №522/9760/22, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі позивач звернувся із позовом до спадкоємців особи про стягнення боргу. Зазначав, що він, відповідно до розписок, доданих до матеріалів позовної заяви, повернув кошти в сумі $32 тис., які спадкодавець брала в борг в інших осіб на лікування.
Суд першої інстанції в позові відмовив, зазначивши, серед іншого, що жодних доказів про те, що спадкодавець отримала кошти у борг у зазначених осіб у встановлених сумах та на відповідних умовах позивачем не надано. Із цим погодився й суд апеляційної інстанції.
Своєю чергою, КЦС зазначив, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог цього ЦК, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою (ч.1 ст.528 ЦК).
Залежно від правових наслідків виконання іншою особою обов’язку боржника воно поділяється на те, яке відбувається:
по-перше, без набуття іншою особою прав кредитора (ч.1 ст.528 ЦК). У такому випадку має місце передоручення, тобто покладення боржником виконання свого обов’язку на іншу особу. Зрозуміло, що покладення виконання зобов’язання на іншу особу не робить її стороною в зобов’язанні та не створює для неї жодних прав і обов’язків. Тому боржник при цьому залишається стороною зобов’язання, і у випадку його невиконання або неналежного виконання іншою особою, такий обов’язок має виконати боржником самостійно;
по-друге, з переходом прав кредитора до іншої особи (ч.3 ст.528 ЦК). За наявності підстав, передбачених у ція частині, інша особа без згоди боржника може виконати його обов`язок. Правовим засобом, який забезпечує охорону прав такої цієї особи, є перехід до неї прав кредитора.
Зобов’язання боржника може бути ним покладено на іншу особу, однак передоручення виконання не тягне за собою заміну боржника в зобов’язанні. При цьому боржник зберігає свій правовий статус, покладаючи на третю особу тільки обов’язок виконати фактичні дії (див. пункт 8.22 постанови ВП ВС від 22.02.2022 у справі №761/36873/18).
Водночас, КЦС зазначив, що у цій справі суди не встановили, на якій правовій підставі заявлений позов. Також поза увагою судів залишилось те, що неправильна юридична кваліфікація позивачем і відповідачами спірних правовідносин не звільняє суд від обов’язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Де в ЄС платять більше за інших— Євростат
17.11.2024
Торги за заниженою вартістю, повноваження прокурора та кондикційний позов — дайджест ВП ВС
14.11.2024
Кредит учаснику бойових дій, відсторонення від роботи та усунення від спадкування — огляд КЦС
04.11.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!