Насильство в сім’ї — глобальна проблема, яка щодня завдає шкоди найціннішим благам людини. З огляду на це представники органів державної влади обговорили, як захистити дітей від цього небезпечного явища.
Про це йшлося під час круглого столу «Механізми судового захисту дітей від домашнього насильства», який відбувся у Верховному Суді, інформує «Закон і Бізнес».
Так, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що одним з найактуальніших питань у цій сфері є батьківський кіднепінг. Упродовж 2022—2023 років до секретаріату омбудсмена надійшло 157 звернень щодо самовільної зміни місця проживання дитини одним із батьків, з яких левова частка (122) стосується вивезення дітей в інші країни.
За словами Д.Лубінця, проблема полягає у відсутності юридичного врегулювання таких ситуацій. Зокрема, мається на увазі прогалини щодо ефективних законодавчих механізмів примусового виконання рішень суду про встановлення місця проживання дитини, відібрання дитини, визначення способів участі у вихованні дитини, а також відсутність відповідальності за самовільну зміну місця проживання дитини, зокрема всупереч договору, рішенню органу опіки та піклування чи суду.
Начальник управління ювенальної превенції Національної поліції Василь Богдан зазначив, що НПУ зацікавлена в тому, щоб таких правопорушень щодо дітей, які пов’язані з батьківським кіднепінгом, домашнім насильством, було якомога менше. Утім, цьогоріч до НПУ надійшло понад 216 тис. заяв та повідомлень про факти вчинення домашнього насильства, у тому числі 7 тис. — від дітей. Цього року підтвердилися факти вчинення домашнього насильства щодо 9,5 тис. дітей.
До того ж через війну 508 дітей уже загинуло, 1136 — поранено, і ці цифри не остаточні.
Заступник Генерального прокурора Вікторія Літвінова відзначила позитивні кроки в напрямі приділення уваги питанням захисту дітей в умовах воєнного стану. Адже діти травмуються не тільки через ситуацію в країні, а й через неналежне виконання батьками своїх обов’язків.
За її словами, нині зареєстровано понад 5 тис. кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством, потерпілими в яких є діти. Крім того, актуальним залишається питання захисту дітей — свідків домашнього насильства, необхідності надання їм психологічної, соціальної допомоги. Адже, на жаль, такі діти визнаються потерпілими лише в тому випадку, коли фізичне насильство безпосередньо було спрямоване проти дитини.
Згідно зі статистичними даними, у більшості випадків кривдниками є самі батьки, і вони не можуть бути належними законними представниками дітей у таких ситуаціях.
Спікер розповіла, що протягом останніх років активізувалося таке явище, як батьківський кіднепінг, внаслідок якого діти зазнають страждань. Водночас, є достатня база міжнародного законодавства, яке дає поштовх для розвитку національного законодавства і точкового врегулювання прогалин.
Круглий стіл організували спільно Касаційний цивільний суд та громадська організація «Prevent».
Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.
Матеріали за темою
Громадське заплатить Портнову 71 тис грн і знову спростує недостовірну інформацію про нього — КАС
10.12.2024
Торги за заниженою вартістю, повноваження прокурора та кондикційний позов — дайджест ВП ВС
14.11.2024
Кредит учаснику бойових дій, відсторонення від роботи та усунення від спадкування — огляд КЦС
04.11.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!