Вимога про визнання права іпотекодержателя стосовно іпотечного майна пов’язана з майновим інтересом, що свідчить про її майновий характер. Відповідно, судовий збір сплачується як за вимогу майнового характеру.
На це звернула увагу Велика палата ВС, відступаючи від правових висновків, викладених в ухвалах Касаційного цивільного суду, інформує «Закон і Бізнес».
Спір у справі №906/1026/22 стосувався позову банку про визнання права іпотекодержателя. Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2481,0 грн. як за позовну вимогу немайнового характеру.
Суд першої інстанції позовну заяву банку залишив без розгляду, оскільки позивач не подав доказів сплати судового збору, виходячи з майнового характеру позовної вимоги. Апеляційний господарський суд погодився з такими висновками суду.
Перед ВП ВС постало питання щодо визначення характеру позовної вимоги про визнання права іпотекодержателя як майнової чи немайнової, оскільки від цього залежить розмір судового збору.
ВП ВС зазначила, що іпотека як окремий вид застави гарантує саме майнові інтереси боржника та кредитора за основним зобов`язанням, забезпеченим іпотекою.
Отже, позов про визнання права іпотекодержателя необхідно розглядати саме як вимогу майнового характеру, оскільки, визнавши за собою таке право, іпотекодержатель набуває легітимного очікування успішної реалізації своєї можливості отримати у власність майно (нерухоме майно або грошові кошти) для задоволення своїх майнових вимог до боржника за основним зобов`язанням, забезпеченим іпотекою.
З огляду на викладене позивачу необхідно було вказати в заяві ціну позову та сплатити судовий збір, виходячи з вартості предмета іпотеки, визначеної в договорі іпотеки, за ставкою, передбаченою законом для вимог майнового характеру.
Тож ВП ВС відступила від висновків, викладених в ухвалах КЦС від 09.07.2021 у справі №370/1543/20 та від 16.12.2022 у справі №199/2786/21, щодо немайнового характеру позовної вимоги про визнання права іпотекодержателя при визначенні розміру судового збору, який підлягав сплаті за подання касаційної скарги.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!