Якщо вже державна політика передбачає євроінтеграцію та курс на вступ до Європейського Союзу, то і державні органи, й українські суди повинні послуговуватися європейським правозастосовним досвідом.
Аби владні органи не забували про це, нардеп Михайло Бондар вніс проект «Про внесення змін до деяких Законів України щодо використання правозастосовної практики Європейського Союзу» (№10131), повідомляє «Закон і Бізнес».
Нардеп зазначає, що законами «Про ринок електричної енергії» та «Про ринок природного газу» вже передбачено зобов’язання щодо врахування судами та суб’єктами владних повноважень правозастосовної практики ЄС. Однак дане зобов’язання відсутнє в законодавстві, що регулює сфери державної допомоги та захисту економічної конкуренції.
Тож у закони «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» та «Про захист економічної конкуренції» додаються положення, які визначають, що суб’єкти владних повноважень, а також суди зобов’язані враховувати правозастосовну практику Європейського Союзу, зокрема, рішення Суду Європейського Союзу, рамкові положення та керівні принципи чинного законодавства ЄС у відповідній сфері.
Аналогічне положення нардеп пропонує включити і в закон «Про публічні закупівлі» (проект №10130).
На думку автора, впровадження даних норм забезпечить підвищення рівня захисту прав та інтересів суб'єктів підприємництва у контексті міжнародних стандартів та мінімізує корупційні ризики, пов’язані з можливістю різного трактування змісту актів законодавства ЄС і різного правозастосування одних і тих самих актів.
Утім, як свідчать висновки науковців, подекуди національні суди на рівні Верховного Суду демонструють непослідовність щодо застосування законодавства, яке є результатом імплементації зобов’язань України за Угодою про асоціацію та Договором про заснування Енергетичного співтовариства (див., зокрема, «Євроінтеграційне правозастосування: практика ВС» та «Домашнє завдання»). А це, своєю чергою, ставить під загрозу майбутню євроінтеграцію.

Нардеп вважає, що його законопроекта достатньо, аби мінімізувати розбіжності у правозастосуванні між європейськими та вітчизняними судами.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!