За наявності спору щодо визначення вартості майна товариства, учасник має право вимагати проведення з ним розрахунків на підставі дійсної (ринкової) вартості майна, а не вартості, за якою воно обліковується.
На це звернув увагу Касаційний господарський суд у постанові від 1.08.2022 у cправі №903/522/21, повідомляє «Закон і Бізнес».
Учасник ТОВ звернувся із позовом про стягнення вартості частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі у розмірі майже 750 тис. грн, у зв’язку з виходом зі складу учасників товариства. ТОВ виплатило йому лише вартість внеску — 3500 грн.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційної інстанції в задоволені позову відмовлено, оскільки позивач не довів належними і допустимими доказами дійсну вартість його частки у статутному капіталі.
У зв’язку із цим КГС нагадав, що вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості активів за вирахуванням вартості зобов’язань (тобто вартості чистих активів), пропорційній до частки учасника в статутному капіталі.
Сторони можуть доводити дійсну вартість майна будь-якими належними доказами. До таких доказів належать, у тому числі, висновки експертів. Натомість взяття майна на облік ТОВ за певною вартістю є односторонньою вольовою дією товариства, яка не може бути беззаперечним доказом дійсної вартості майна.
Аналогічна правова позиція викладена Великою палатою ВС у постанові від 24.04.2018 у справі №925/1165/14.
Касаційний суд зауважив, що в даному випадку для правильного вирішення спору необхідно, зокрема, встановити вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!