Катування після отримання доказів
Ми отримали ухвалу від апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Наведу цікаву цитату з цієї ухвали.
«В апеляційній скарзі представник стверджує про вчинення психологічного тиску на Особа_1, тривалість обшуку 5 годин, що, на його думку, прирівнюється до катування та підтверджується висновком експерта... за результатами проведення психологічної експертизи.
...оскільки мобільний телефон перебував у детективів з початку проведення обшуку, немає підстав вважати, що подальше тривале проведення обшуку і дії детективів призвели до здобуття доказів завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини».
До суті справи. Детективи НАБУ проводять обшук у Особа_1, яка немає жодного процесуального статусу у кримінальному провадженні. Особа є інвалідом другої групи, що незадовго до цих подій перенесла інсульт. Особі не дають можливості викликати адвоката, так як він не може пригадати його прізвище, а пошукати у телефоні, який добровільно було надано та відкрито детективам НАБУ, також не дають можливості. Особа_1 фактично є затриманою – їй забороняють залишати місце проведення обшуку, та наполягають, щоб Особа_1 знаходилася біля машини практично 5 годин стоячи, поки її телефон оглядають детективи у машині. Обшук відбувається біля входу до офісу Особа_1, тобто 5 годин клієнти та співробітники спостерігають за Особа_1, яка вимушена, підкоряючись наказу, стояти біля машини.
Щодо практики ЄСПЛ, наводжу цитату з рішення у справі «Буїд проти Бельгії».
89… Суд наголосив, що повага до людської гідності є частиною самої сутності Конвенції …, поряд зі свободою...
101… Будь-яке втручання в людську гідність суперечить самій сутності Конвенції... З цієї причини будь-яка поведінка працівників правоохоронних органів щодо особи, яка принижує людську гідність, є порушенням статті 3 Конвенції…
На моє переконання, вказаною ухвалою АП ВАКС відкрив шлях до системного порушення статті 3 Конвенції. Єдине, що зазначив суд, катування може відбуватися після отримання доказів.

Семен Ханін, адвокат, керуючий партнер ЮК «Амбер», к.е.н., заслужений юрист України
Матеріали за темою
Що не так із рекордними заставами у WCC-провадженнях і як варто змінити підхід щодо їх внесення
16.05.2025
Закриття справи за строком давності унеможливлює встановлення винуватості особи — Черкаський АС
12.05.2025
Доводити невинуватість нововиявленими обставинами слід протягом 3 місяців від їх виявлення — ВС
24.04.2025
Процесуальні документи, які підтверджують повноваження в певної особи, не є доказами — ВС
23.04.2025
Вирок уперше готував ШІ в суді Нідерландів
16.04.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!