Якщо особа, вказана у розпорядженні банку, не прийняла спадщину або відмовилася від її прийняття, то спадкування права на вклад здійснюється спадкоємцем за заповітом чи/та законом, який прийняв спадщину.
Таку позицію висловила колегія Касаційного цивільного суду, передаючи справу №201/14368/15-ц на розгляд об’єднаної палати КЦС, інформує «Закон і Бізнес».
Зокрема, колегія вважає за необхідне відступити від висновків щодо застосування положень ст.1228 ЦК, викладених у постанові КЦС від 25.09.2019 у справі №201/14367/15-ц, та зробити такий висновок.
«До складу спадкового майна згідно зі ст.1228 ЦК входить і право на вклад у банку (фінансовій установі) незалежно від способу розпорядження ним – чи зроблено розпорядження щодо права на вклад у заповіті, чи безпосередньо у банку (фінансовій установі) — таке право входить до складу спадщини і на нього поширюються загальні правила спадкування.
Спадкодавець має можливість розпорядитися належним йому правом вимоги коштів (в українській або іноземній валюті), які були внесені на підставі договору банківського вкладу (депозиту) або рахунку. Проте в будь-якому разі спадкодавець самостійно приймає рішення про те, яким чином розпорядитися правом на вклад.
Розпорядження банку (фінансовій установі) по своїй суті є одностороннім правочином, за допомогою якого здійснюється розпорядження правом на вклад. На такий односторонній правочин поширюються відповідні положення ЦК про правочини (зокрема, про форму, недійсність правочинів).
Розпорядження банку (фінансовій установі) досить специфічний односторонній правочин, оскільки може втілюватися як в окремому документі, так і бути умовою договору.
Особа, яка вказана у розпорядженні банку (фінансовій установі), є спадкоємцем вкладу і має можливість на власний розсуд прийняти спадщину (право на вклад) або відмовитися від її прийняття чи не прийняти.
Якщо особа, вказана у розпорядженні банку (фінансовій установі), не прийняла спадщину або відмовилася від її прийняття, то спадкування права на вклад здійснюється спадкоємцем (спадкоємцями) за заповітом чи/та законом, який прийняв спадщину. Сама по собі вказівка особи у заповідальному розпорядженні банку (фінансовій установі) не свідчить про прийняття такою особою спадщини».
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!