За заявою заінтересованої особи або органу опіки та піклування нотаріус має вжити заходів для встановлення опіки над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до ухвалення судом рішення про визнання такої особи безвісно відсутньою.
Такі зміни до Цивільного кодексу внесені законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань розкриття банківської таємниці та заходів для встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин» від 19.12.2024 №4174-IX, що набуває чинності з 10.01.2025, інформує «Закон і Бізнес».
Законом №4174-IX, зокрема, визначається, що на підставі рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над її майном — шляхом проведення опису відповідного майна та призначення опікуна над таким майном (ч.1 ст.44 ЦК).
Такі заходи нотаріус вживає за останнім місцем проживання відповідної особи. Якщо місце проживання такої фізичної особи невідоме, нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над майном такої особи за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - за місцезнаходженням основної частини рухомого майна. Над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути призначено одного опікуна (ч.2 ст.44 ЦК).
Опіка над майном такої особи встановлюється, здійснюється та припиняється відповідно до цього кодексу з урахуванням положень закону «Про нотаріат» (ч.6 ст.44 ЦК).
Водночас визначено, що у період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем проживання фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована рф, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, дати відновлення здійснення органами державної влади їхніх повноважень у повному обсязі, нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над майном відповідної особи незалежно від місця її проживання (п.22 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК).
Аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи, натисніть на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!