Нормами законодавства не передбачено такого способу захисту як звернення із позовною заявою з вимогами про відшкодування моральної шкоди, завданої поданням апеляційної скарги в іншій справі.
На це звернула увагу колегія суддів Касаційного цивільного суду, передаючи справу №296/12456/23 на розгляд об’єднанної палати КЦС, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особа звернулася з позовом до виконавчого комітету Житомирської міської ради про захист порушених цивільних прав та інтересів, відшкодування моральної шкоди. Зазначала, що виконавчий комітет незаконно та передчасно подав апеляційну скаргу із 20 порушеннями норм законодавства, зокрема, без наявності повного тексту постанови, яка оскаржується. Тим самим порушено її цивільні права та завдано моральної шкоди, яку особа оцінила у 200 тис. грн.
Суди попередніх інстанцій відмовили у відкритті провадження, зазначивши, що такий позов не підлягає розгляду як в порядку цивільного судочинства, так і взагалі не підлягає судовому розгляду.
Своєю чергою, колегія КЦС, передаючи справу на розгляд ОП КЦС, зазначила, що незгода позивача із апеляційною скаргою повинна бути висловлена у процесуальний спосіб, тобто відповідно до норм ЦПК під час розгляду судом безпосередньо тієї цивільної справи, в межах якої така апеляційна скарга і подана. Таким чином, відсутність спору виключає можливість звернення до суду, адже відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Проте, це суперечитиме позиції, висловленій колегією суддів третьої судової палати КЦС у постанові від 20.03.2024 у справі №296/6169/23. В ній зазначено, що «звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, в тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах».
Також вказано, що «оцінка предмету заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги».
Це, своєю чергою, свідчить про застосування судом касаційної інстанції принципово відмінного підходу до вирішення питання щодо можливості судового розгляду вимог про відшкодування моральної шкоди, спричиненої процесуальними діями іншої сторони (учасника).
Тому справу передано на розгляд ОП КЦС для відступу від висновку, викладеного у згаданій постанові КЦС у справі №296/6169/23 та формування єдиної практики щодо застосування п.1 ч. 1 ст.186 ЦПК.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Торги за заниженою вартістю, повноваження прокурора та кондикційний позов — дайджест ВП ВС
14.11.2024
Кредит учаснику бойових дій, відсторонення від роботи та усунення від спадкування — огляд КЦС
04.11.2024
Коли власник може вимагати компенсації вартості авто в особи, яка його безпідставно зберігає — ВП ВС
23.10.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!