Переведення судді до іншого суду без конкурсу може здійснюватися виключно після підтвердження ним відповідності займаній посаді судді.
Такий висновок зробила Велика палата ВС у постанові від 17.10.2024 у справі №990/56/24, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі суддя звернувся із позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення ВККС від 16.01.2024 №2/пс-24 «Про відмову судді Окружного адміністративного суду міста Києва Особі 1 у рекомендуванні для переведення на посаду судді до іншого суду та призначення кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді». Зазначав, що станом на час звернення він не може здійснювати правосуддя з незалежних від нього причин, бо не був зарахований до штату Окружного адміністративного суду м.Києва.
Як зазначила ВП ВС, на момент прийняття спірного рішення ВККС застосуванню підлягали ті норми права, які були чинними на момент його прийняття. У разі якщо чинна на той час норма визначала такі рішення, дії або бездіяльність як правомірні, то підстав визнавати їх у судовому порядку протиправними або не застосовувати чи віддавати перевагу іншим нормам права нема.
ВП визнала необґрунтованими твердження позивача, що умови та порядок переведення судді з суду, який перебуває у стані реорганізації чи ліквідації, до іншого суду стосуються винятково суддів, котрі зараховані у штат відповідного суду. Адже для того, аби мати статус і повноваження судді, недостатньо бути призначеним чи обраним на посаду без прив’язки до вакантної посади у відповідному суді, чи, так би мовити, бути «вільним» суддею поза відповідною судовою інституцією.
Високі судді наголосили: аби набути повноважень судді, включаючи право на отримання доплат до посадового окладу, мають бути виконані всі умови судоустрійного закону. Зокрема, крім того, щоб бути громадянином України, зарахованим у штат відповідного суду, особа має бути призначена на посаду судді, скласти присягу, пройти початкову підготовку у випадках та порядку, встановлених цим законом, дочекатися виконання останньої із цих умов, яке й буде датою набуття суддею повноважень зі здійснення правосуддя.
Натомість, суддя, не зарахований у штат відповідного суду з незалежних від його волі причин, може не мати повноваження на здійснення правосуддя, але не перестає бути суддею, не втрачає статусу судді і, зокрема, пов’язаної з ним правоможності звертатись із заявою про переведення до іншого суду, реалізація якої має проводитися з дотриманням умов та порядку, чинними на час перебігу події переведення.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!