Коли власник може вимагати компенсації вартості авто в особи, яка його безпідставно зберігає — ВП ВС
Відсутність протягом тривалого часу результатів від заходів, спрямованих на розшук автомобіля, може за конкретних обставин кваліфікуватися як неможливість повернення безпідставно збереженого майна в натурі.
На це звернула увагу Велика палата ВС, змінюючи мотивувальні частини попередніх рішень у справі №201/9127/21 щодо задоволення вимоги позову про відшкодування вартості безпідставно збереженого майна, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі Особа 1 звернувся до суду з позовом до Особи 2, в якому, з урахуванням уточнення, просив, зокрема. стягнути із Особа 2 майже 1,8 млн грн., що складає середню ринкову вартість автомобіля марки Toyota Land Cruiser, 2014 р.в.
Рішенням районного суду позов задоволено, автомобіль витребувано з незаконного володіння Особа 2. Проте приватний виконавець повернула виконавчий лист стягувачу без виконання у зв’язку з тим, що транспортний засіб боржника, розшук якого здійснювався поліцією, не виявлено протягом року. Тому позивач просив стягнути на його користь грошовий еквівалент середньоринкової вартості його автомобіля.
Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, позов задовольнив частково.
Своєю чергою, ВП ВС зазначив, що тлумачення ст.1213 ЦК дає підстави для висновку, що відшкодування вартості безпідставно збереженого майна застосовується у випадку встановлення неможливості повернення майна в натурі, що може бути пов’язане зі знищенням речі, її переробленням, втратою, протиправною передачею третій особі тощо.
У цій справі автомобіль не було розшукано протягом року з моменту подання його в розшук (з 2020 року позивач не отримав авто за рішенням суду). Тому ВП ВС зазначив, що в такому разі відшкодування вартості безпідставно збереженого відповідачкою майна дійсно могло бути реалізовано через зміну способу та/або порядку виконання судового рішення, проте у задоволенні такої заяви позивачу було відмовлено.
ВП ВС зазначила, що, оскільки з урахуванням наведених обставин позивач вже позбавлений можливості отримати відшкодування вартості безпідставно збереженого відповідачкою майна через подання заяви, передбаченої ст.435 ЦПК, то пред’явлення ним у цій справі окремого позову про відшкодування вартості безпідставно збереженого майна у зв’язку з неможливістю його повернення в натурі є єдиним можливим передбаченим законом способом відновлення його порушених прав.
Тому ВП констатувала, що визначення вартості безпідставно збереженого майна експертним шляхом станом на момент розгляду справи про витребування автомобіля з чужого незаконного володіння повною мірою відповідає вимогам ч.2 ст.1213 ЦК.
Як раніше повідомлялося, суддя Касаційного цивільного суду Владислав Шипович отримав у подарунок від дружини Яни Шипович «Range Rover Evoque» коричневого кольору, 2021 р.в. Орієнтівна ринкова вартість — 2 млн грн. З 06.05.2023 до 04.05.2024 власником автомобіля була дружина. 04.05.2024 оформлено отримання суддею подарунку від дружини в негрошовій формі у вигляді зазначеного автомобіля в сумі 1,25 млн грн. На думку експертів, ціна авто занижена вдвічі, що свідчить про незаконне збагачення судді.
Також суддя може бути причетним до відмивання злочинних доходів та оформлення правочинів на окупованій території за законами рф. Наше видання закінчує журналістське розслідування за цими фактами та поінформує читачів про його результати.
Також відомо, що доньки-близнята В.Шиповича — Софія та Діана — з 2021 року проживають у Великій Британії та навчаються у Харрогейтському жіночому коледжі, де річна вартість навчання становить понад 55.000 фунтів стерлінгів з однієї особи.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!