Законодавець в ЦК передбачив конструкцію «звільнення особи від повноважень опікуна», але не допускає тимчасового, на певний період (зокрема, воєнного стану), звільнення особи від цих повноважень.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №163/1251/22 та ухвалюючи нове — про відмову в задоволенні заяви, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі орган опіки та піклування Вишнівської сільської ради просив звільнити особу від повноважень опікуна над недієздатною особою на період воєнного стану.
Рішенням місцевого суду заяву органу опіки та піклування задоволено з огляду на те, що призначений судом опікун через проживання в районі проведення воєнних (бойових) дій не може виконувати своїх обов’язків, а підопічна влаштована до закладу соціального захисту. Апеляційний суд залишив це рішення в силі.
Своєю чергою, КЦС нагадав, що за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов’язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров’я або соціального захисту (ч.3 ст.75 ЦК).
Отже, звільнення від повноважень опікуна можу відбутися у разі: (а) невиконання нею своїх обов`язків; (б) порушення прав підопічного; (в) поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або соціального захисту;
Водночас, колегія звернула увагу, що законодавець не допускає тимчасового, на певний період (зокрема, воєнного стану), звільнення особи від повноважень опікуна.
Таким чином, суди зробили помилковий висновок про можливість задоволення заяви про тимчасове, на період воєнного стану, звільнення особи від повноважень опікуна над недієздатною особою.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!