Україна визначає конкретні умови та критерії для осіб, які можуть здійснити реєстрацію винаходу та отримати патент на нього. Хто має право на реєстрацію винаходу та які обмеження існують відповідно до закону «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі».
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на ВША.
На ці питання у своєму матеріалі дає відповідь адвокат, immediate past-president Європейської асоціації молодих адвокатів (EYBA), заступник голови комітету з інтелектуальної власності НААУ, голова UNBA NextGen Сергій Барбашин.
Винахідник
Основним суб’єктом, який має право на реєстрацію винаходу, є сам винахідник. Він є творцем інноваційного рішення та створює новий продукт, технологію або процес.
Заявка на патентування винаходу також може бути подана спільно кількома винахідниками, як створили об’єкт. Винахідники, які спільно створили винахід, мають однакові права на реєстрацію винаходу, якщо інше не передбачено угодою між ними.
Не визнаються винахідниками фізичні особи, які не внесли особистого творчого внеску у створення винаходу, а надали винахіднику чи винахідникам тільки технічну, організаційну чи матеріальну допомогу при його створенні і (або) оформленні заявки.
Крім того, винахіднику належить право авторства на винахід, яке є невід’ємним особистим правом і охороняється безстроково
Роботодавець
Роботодавець має право на реєстрацію службового винаходу, якщо інше не передбачено договором між роботодавцем та винахідником.
Під службовим винаходом розуміється винахід, створений працівником у зв'язку з виконанням службових обов'язків або дорученням роботодавця.
Якщо роботодавець хоче зареєструвати службовий винахід, він повинен протягом чотирьох місяців від дати одержання від винахідника повідомлення подати до ІР Офісу України заявку на державну реєстрацію винаходу або передати право на таку реєстрацію іншій особі, або прийняти рішення про збереження службового винаходу як конфіденційної інформації.
У цей же строк роботодавець повинен укласти з винахідником письмовий договір щодо розміру та умови виплати йому (його правонаступнику) винагороди відповідно до економічної цінності винаходу і (або) іншої вигоди, яка може бути одержана роботодавцем.
Якщо роботодавець не виконає зазначених вимог у встановлений строк, то право на реєстрацію службового винаходу переходить до винахідника або його правонаступника. У цьому випадку за роботодавцем залишається переважне право на придбання ліцензії.
Правонаступник
Право на одержання патенту має відповідно правонаступник винахідника або роботодавця. Це може бути важливо в ситуаціях спадкоємства або передачі прав.
Крім того, у статті 11 закону зазначається про правило першого заявника.
Відповідно до цього правила, якщо винахід створено двома чи більше винахідниками незалежно один від одного, то право на державну реєстрацію винаходу належить заявнику, заявка якого має більш ранню дату подання до ІР Офісу за умови, що вказана заявка не вважається відкликаною, не відкликана або за якою не прийнято рішення про відмову у державній реєстрації винаходу.
Цей підхід створює гнучкий механізм для збереження та розвитку інтелектуальної власності в Україні, враховуючи різні обставини та інтереси сторін. При цьому важливо дотримуватися законодавчих вимог та отримувати консультації від фахівців з інтелектуальної власності для успішної реєстрації патенту.
.
Матеріали за темою
Коли цитування стає плагіатом, пояснив ВС
07.05.2024
Сир в Італії стали чіпірувати через підробки
01.09.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!