
Минулий опалювальний сезон був першим, який Україна пройшла на власних ресурсах газу. Першочергова причина — скорочення споживання як промисловістю, так і домогосподарствами. До того ж український газовий ресурс було накопичено, зокрема, завдяки кільком великим компаніям. Чи зможемо так само добре підготуватись до опалювального сезону цього року, залежить від погодних умов, газовидобувних компаній та рішення суддів.
Історія питання
«Укрнафтобуріння» (УНБ) — одна з найбільших приватних газовидобувних компаній, яка здатна видобувати близько 500 млн м3 природного газу на рік. З 2004 року компанія працювала на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі у Харківській області згідно спецдозволу на його геологічне вивчення. Спецдозвіл № 5139 на видобуток УНБ отримала у 2010 за рішенням суду, куди звернулась з позовом на Держгеонадра через неналежний розгляд заяви компанії.
Дев’ять років потому, в липні 2019 року, УНБ домоглася розширення меж Сахалінського родовища і отримала новий cпецдозвіл №6349. З того часу компанія веде діяльність на основі саме цього cпецдозволу. Попередню ліцензію, яка була видана в 2010 році, Держгеонадра анулювали своїм наказом в липні 2019 року.
Всі ці роки Держгеонадра намагалась оскаржити рішення суду щодо попереднього cпецдозволу №5139. В листопаді 2019 р. Верховний Суд скасував зобов’язання щодо видачі попереднього спецдозволу (вже анульованого самими Держгеонадрами) та зобов’язав Держгеонадра повторно розглянути заяву «Укрнафтобуріння» про видачу спеціального дозволу, чого досі не відбулося.
Після початку повномасштабного вторгнення, у квітні 2023 року, корпоративні права УНБ були арештовані та передані в управління Національному агентству з розшуку та менеджменту активів. Згодом АРМА мала знайти нового управителя. Через кілька тижнів ним стане «Укрнафта». Але фактично вже від того часу УНБ перейшла під управління держави.
Це не завадило Держгеонадра у червні 2023 р. подати до суду заяву про поворот виконання рішення суду у справі 2019 року, яка стосувалася вже анульованого попереднього дозволу. Однак в цій заяві Держгеонадра просить анулювати новий дозвільний документ, виданий по окремій процедурі в 2019. З того часу почалось нове коло судової тяганини. Тільки з великою різницею - тепер державний орган намагається нашкодити державним інтересам.
Втрати для держави та армії
1 червня 2024 року виповнилось півроку з моменту зупинки видобутку газу на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі. Як результат — шостий місяць поспіль держава втрачає дорогоцінний ресурс необхідний для наступного опалювального сезону, а бюджет — кошти, котрі могли б піти на забезпечення наших військових.
Якщо говорити мовою цифр, то щомісяця держава недоотримує 47,3 млн м3 природного газу. За півроку це майже 285 млн м3 газу. З кожним місяцем подальшого простою ця цифра буде тільки збільшуватись. І це в той час, коли країна вже почала підготовку до нового опалювального сезону та закачує газ у сховища.
В 2023 році країна спожила понад 21 млрд м3 природного газу. Весь недовидобутий енергоресурс доведеться імпортувати, витрачаючи кошти, які зараз так необхідні для оборони нашої країни від ворога.
Інша сторона питання - недотримані кошти. Податки та дивіденди державі, сума яких загалом становить близько 10 млрд грн. на рік. Але справа навіть не в мільярдах, а в людських життях. Адже зараз це той внутрішній ресурс, який потрібен на фінансування армії. На амуніцію, на зброю, на будівництво фортифікацій. Блокування видобутку — зрада тих, хто ціною свого життя відстоює нашу свободу.
Нові обставини
Сьогодні, 11 червня, відбудеться чергове судове засідання за нововиявленими обставинами.
Держгеонадра подала заяву про поворот виконання через понад 3,5 роки після винесення остаточного рішення Верховним Судом, хоча відповідно до закону могла це зробити протягом року. Підстави для поновлення строку обґрунтовує надходженням 8 грудня 2022 року листа від Державного бюро розслідувань.
Проте ДБР не просило Держгеонадра звертатися до суду про поворот виконання рішення шляхом анулювання діючого спеціального дозволу та зупиняти видуботок на родовищі. Відповідна інформація є в листі самого ДБР, що опублікований на сайті інформаційної агенції nadra.info.
Це істотно впливає на справу. Адже вказує на відсутність у ДБР мети та намірів спонукати Держгеонадра звернутись до суду щодо анулювання спецдозволу та зупинки видобутку на родовищі. Виходить, що доводи покладені Держгеонадра в основу обґрунтування поновлення пропущеного строку — були надуманими, маніпулятивними та такими, що спростовуються самим ДБР у листі.
Сьогодні, 11 червня, матимемо майже останній шанс виправити катастрофічну помилку та розблокувати роботу компанії. Суддям потрібно уважно розібратися з необґрунтованістю заяви Держгеонадра та прийняти рішення, що буде на користь інтересам держави та її громадян.
Засідання відбудеться о 15:10. Зал судового засідання № 2. Адреса: вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30.
Головуючий суддя — Тетяна Вівдиченко.

Засідання відбудеться 11 червня о 15:10, у залі судового засідання №2 Шостого. ААС.
Матеріали за темою
Як завдяки менеджменту АРМА арештовані активи перетворюються на збиткові об’єкти - адвокат
30.09.2024
Черкаська ОВА просить терміново схвалити закон, що врегулює проблему боргів підприємств ТЕК
24.07.2024
Судове рішення ціною в 10 млрд грн: 20 травня суд може відновити видобуток на Сахалінській площі
17.05.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!