Право на соціальне страхування не залежить від місця проживання особи та місця, де стався нещасний випадок, навіть якщо воно знаходиться на непідконтрольній Україні території.
На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у справі №225/2452/17, інформує «Закон і Бізнес».
У 2015 році позивач був офіційно працевлаштований у ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» гірничим майстром дільниці з видобутку вугілля, де у серпні того ж року з ним стався нещасний випадок. Однак акти форми Н-5 та Н-1 не були підписані представником відділення виконавчої дирекції ФССНВ у м. Добропілля через відмову від участі у розслідуванні.
Суди перших двох інстанцій позов задовольнили.
Своєю чергою, КАС зауважив, що неправомірна відмова у видачі направлення позивачу на МСЕК з підстав фактичного місцезнаходження підприємства на непідконтрольній Україні території, є порушенням прав позивача.
Стосовно доводів ФСС щодо недопустимості прийняття документів, виданих «ДНР», колегія суддів Верховного Суду зазначила, що у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців жодним чином не легітимізує таку владу.
При цьому, КАС також визнав за можливе застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів. Адже їх неприйняття призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.
Крім того, в огляді практики КАС з розгляду спорів за участю уповноважених органів Фонду соціального страхування України містяться й інші правові висновки у сфері нещасного випадку на виробництві. Зокрема, щодо:
порядку обчислення середньоденної заробітної плати (доходу) для призначення щомісячної страхової виплати в разі часткової чи повної втрати працездатності;
визначення кола осіб, які мають право на отримання страхових виплат у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві.
А у спорах щодо виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, звернено увагу, зокрема, на
можливість використання путівок для лікування в період, що виходить за межі відпустки;
визначення страхового стажу працівників для оплати листків тимчасової непрацездатності;
умову для виникнення права на отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!