Чи має право податкова проводити перевірки під час війни?
Під час війни податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті – зупиняються! Але зрештою, держава не залишила платників податків без свого контролю та дозволила під час війни проведення окремих перевірок.
Це стосується:
1) камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування;
2) камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи (тобто камеральних перевірок сільськогосподарських виробників);
3) фактичних перевірок.
Всі документальні перевірки – під забороною!
До початку війни, проведення перевірок підприємств та фізичних осіб-підприємців податковою під час військового стану не було заборонено, відповідні обмеження введені пізніше.
Обмеження в проведенні податкових перевірок передбачено, як загальне правило, без встановлення конкретної дати їх припинення (наприклад, припинення воєнного стану), тому поновлення повноважень податкової в проведенні всіх податкових перевірок буде спричинене новим внесенням змін до закону.
Тож, чи є встановлені обмеження суттєвими для платників податків?
За загальним правилом, є три види податкових перевірок:
- Камеральні. Проводяться у приміщенні податкової на підставі податкових декларацій платника податків та даних електронних систем податкової.
- Документальні. Предметом яких є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх податків, зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства. Можуть проводитися за місцезнаходженням платника податків, місцезнаходженням об’єкта оподаткування або в приміщенні податкової.
- Фактичні. Здійснюються за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника з питань дотримання законодавства з питань обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.
Отже, проведення фактичних перевірок під час війни не зазнало обмежень, проведення камеральних – обмежено одним предметом та одним платником податків, документальних - заборонено.
Щодо кількості проведених документальних перевірок за попередні роки, то за даними податкової, в 2021 році було проведено майже 22 тисячі документальних перевірок, а за 2020 рік – 36,5 тисяч, тобто на період війни можемо прогнозувати суттєве зменшення податкових перевірок.
Однак, незважаючи на поточні правила та обмеження в проведенні податкових перевірок, маємо пам’ятати:
По-перше, відсутні зальні правила діяльності податкової у випадку оголошення воєнного стану. Такі правила встановлюються ситуативно, виходячи з необхідних меж втручання держави у господарські відносини;
По-друге, зараз заборонено проведення документальних перевірок, але дозволено - камеральних перевірок в окремих випадках, а також всіх фактичних перевірок;
По-третє, необхідно слідкувати за змінами, оскільки позиція щодо обмеження податкових перевірок може змінитися швидко та кардинально.

.
Матеріали за темою
НКРЕКП відновлює перевірки підприємств
16.05.2022
Лист споживача - недостатня підстава для перевірки
в„–37 (1543), 11.09—17.09.2021
Змінився порядок перевірок з питань праці
27.04.2021
Чи може інспекція з праці оштрафувати підприємство заочно — позиція ВС
в„–16 (1522), 17.04—23.04.2021
ВС: проведення незаконної перевірки — ще не підстава для скасування ППР
в„–12 (1518), 20.03—26.03.2021
Податківцям заборонять проводити перевірки в разі переїзду платників — проект
в„–13 (1519), 27.03—02.04.2021
Як конституційна скарга може допомогти захисту в справах про порушення митних правил
в„–47 (1501), 21.11—27.11.2020
За пожежну безпеку тепер штрафуватимуть і ФОП — проект
в„–40 (1494), 03.10—09.10.2020
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!