Оскарження наказу про проведення перевірки є запереченням обставин, що зумовили звернення податкового органу з відповідною заявою, однак не є спором про право в розумінні п.2 ч.4 ст.283 КАС.
На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, задовольнивши касаційну скаргу контролюючого органу та відступивши від правової позиції ВС, застосованої судами попередніх інстанцій у справі №640/17091/21, інформує «Закон і Бізнес».
Головне управління Державної податкової служби звернулося до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна товариства.
Суд першої інстанції провадження у справі закрив. Суд апеляційної інстанції це рішення залишив без змін. Ці рішення мотивовані тим, що заперечення відповідачем законності проведення перевірки, що стало підставою для відмови в допуску посадових осіб контролюючого органу до її проведення, свідчить про наявність спору про право. При цьому суди посилалися на правову позицію ВС, висловлену в постановах у справах №№820/3469/17, 818/907/16, 816/284/17 та 826/6013/16.
Натомість КАС зазначив, що за змістом ст.283 КАС після відкриття провадження у справі за відповідною заявою суд може або її задовольнити, або відмовити в задоволенні. Наявність спору про право в розумінні п.2 ч.4 ст.283 КАС має вбачатися саме на етапі вирішення питання про відкриття провадження за заявою контролюючого органу, передбаченою ч.1 ст.283 КАС. При цьому заперечення платника щодо правомірності проведення податкової перевірки, які полягають в оскарженні відповідного наказу чи дій контролюючого органу при її проведенні, не можуть розглядатися як «спір про право».
КАС зауважив, що під час розгляду заяв про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна адміністративний суд перевіряє наявність підстав для прийняття відповідного рішення та правильності юридичної кваліфікації дій платника, які стали підставою для його прийняття. Обґрунтованість причин відмови в допуску посадових осіб податкового органу до проведення перевірки з боку платника входять до предмета доказування у справах, передбачених п.2 ч.1 ст.283 КАС.
Також Суд зауважив, що рішення про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту не позбавляє товариство можливості звернутися із заявою про його припинення, якщо надалі наказ про проведення перевірки буде визнано незаконним.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!