Важливим процесом у всіх сферах діяльності є оподаткування. На стратегічні питання в контексті цієї теми відповів голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило ГЕТМАНЦЕВ, …
Хоча під час інавгурації кожен новий Президент кладе на Конституцію руку, між зміною одного гаранта на іншого вона добряче вкривається пилом. Проте в адміністративній юстиції вважають, що значення Осн…
Податкова амністія, про яку говорили останні кілька років, нарешті стала реальністю в Україні. Чи буде вона успішною — покаже обсяг податків, що надійдуть за цей період до державного бюджету. Водночас…
Небажання вакцинуватися та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів у сукупності призвели до розвитку нового різновиду кримінальних правопорушень, пов’язаних із підробленням Covid-сертифік…
Запровадження карантинних обмежень з використанням сертифікатів вакцинації розширило можливості правоохоронних органів у частині накладання штрафів. Чи не порушує це права громадян на приватне життя? …
Більше половини заробітної плати працівника апарату судів перших двох ланок становлять додаткові виплати. Якщо на премії нема грошей, то й гаманці удвічі схудли. А це погано впливає на текучку кадрів.
У час, коли країни ЄС популяризують альтернативне вирішення спорів, Україна також у тренді. Практика застосування запроваджених з 2017 р. новел ЦПК показала: врегулювання спору за участю судді на поча…
Угоди в кримінальному провадженні вперше з’явились у Кримінальному процесуальному кодексі 2012 року. Поглянемо, як використовується така можливість на практиці, які ризики можуть чатувати на обвинувач…
Уже майже 4 роки минуло відтоді, як у національному судовому процесі з’явилися такі поняття, як «забезпечення витрат на професійну правничу допомогу» та «зустрічне забезпечення позову». Однак і сьогод…
На східноукраїнському форумі Сергій Жуков з Касаційного господарського суду розповів про особливості застосування солідарної та субсидіарної відповідальності в межах справ про банкрутство. У контексті…
Недотримання принципів інституту шлюбу призводить до виникнення в сім’ї переламних періодів. Тоді перед подружжям постає питання: або розлучатись, або взяти паузу у відносинах та пожити окремо одне ві…
Отримати адвокатське свідоцтво занадто просто. Водночас права самих захисників порушуються чи не а кожному кроці. Тож ускладнивши перше можна посилити авторитет професії як такої.
Практика застосування положень Кодексу з процедур банкрутства, що стосуються неплатоспроможності фізичних осіб, висвітлила незацікавленість боржників у співпраці з кредиторами. Виявилося, що стати бан…
Життя може скластися таким чином, що учорашня сім’я розпадеться й колишнє подружжя опиняться не тільки у різних містах, а й у різних країнах. Проте це не знімає з платника аліментів обов’язку з утрима…
Знайти гарних та відповідальних працівників — річ не проста. Особливо для державної установи з її численними вимогами та конкурсами. Та сьогодні на чільне місце виходить знання мови.
Гноблення та приниження національних меншин споконвічно є розповсюдженим явищем, яке в сучасному світі намагаються викорінити. До боротьби із проявами дискримінації долучилась і наша держава.
В Європі є різні приклади земельної реформи — як цілком ліберальної, так і достатньо «планової» та контрольованої. Україна ще понад 30 років тому проголосила про намір піти цим шляхом, але зробила пер…
Переплутані літери в листку непрацездатності більше не насняться ні хворим, ні лікарям. Одначе разом із цифровізацією системи видачі лікарняних уведено й ряд інших змін. Тепер версія «Ішов, упав, отям…
Майже 5 років минуло від появи в Україні перших суддів-п’ятирічок. Вони зависли у процедурі кваліфоцінювання, не маючи змоги ані рухатися уперед, ані бажання відійти у бік. Й нардепи раз у раз намагаю…
Чи може особа, яка присягала дотримуватися Конституції, погодитися на виконання закону, що суперечить останній? Схоже, у Вищій раді правосуддя та Раді суддів вагань з відповіддю на це запитання немає.…
Усе нові й нові цифрові рішення останнім часом пропонує держава. Більшість із них — своєрідна відповідь на проблеми. Проект «Дія Сіті» не став винятком та обіцяє змінити правові реалії ведення бізнесу…
Недосконалість законодавства так чи інакше стає причиною порушення прав простих громадян і представників бізнесу, у тому числі іноземних інвесторів. Тож народні депутати спробували вдосконалити систем…
Норми податкового законодавства не визначають певного обсягу матеріальних чи трудових ресурсів при провадженні господарської діяльності як критерій правового статусу платника для формування витрат, як…
На сучасному етапі в правове поле України ввійшла категорія «доброчесність». Вона стала мірилом, якому повинні відповідати державні службовці, поліцейські, судді та ін. особи. А що ж таке доброчесні…
Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував парламенту прийняти за основу законопроект «Про примусове виконання рішень». Цей документ повинен вивести реформу на якісно новий рівень.…
Поняття «мобінг» — порівняно нове для трудових відносин. І цей вид психологічного терору невдовзі може отримати відображення й в українському законодавстві. Включно із санкціями до кривдників.
Старі процесуальні норми, які перекочували в нову редакцію Господарського процесуального кодексу, дотепер продовжують діяти. Вони не тільки не відповідають духові часу, а й гальмують розвиток нових ек…
Науковці вирішили діяти на випередження, не чекаючи скасування Господарського кодексу, а відразу спробували описати своє бачення наслідків для країни. Зокрема, вони розповіли про ризики перетворення л…
Рік роботи системи автоматичної фіксації порушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху показує як переваги, так і слабкі місця. Одне з них — це відповідальність керівників юридичної особи, а н…
Концепція фраудаторності набуває серед кредиторів дедалі більшої популярності. І Верховний Суд рішеннями про визнання фраудаторних договорів недійсними доводить, що Україна справді є правовою державою…
Так звана податкова амністія, на яку нинішня влада покладає надії як на джерело наповнення бюджету, може зазнати фіаско через недоліки законотворчої техніки. Проаналізуємо, чи викликає довіру запропон…
Заробітчани, ФОПи, блогери та криптовалютники... На кого розрахована спеціальна пропозиція щодо легалізації статків? І чи порадить бодай один юрист скористатися нею своєму клієнтові?
Аби бути дружелюбними до арбітражу, «верховники» потребують відповідних законодавчих змін і спеціалізації. Поки ж Верховний Суд працює із цією категорією справ як апеляційна інстанція. І конструктивни…
На черговому засіданні Комітету Верховної Ради з питань правової політики домінувати та контролювати відразу кілька напрямів зажадало Міністерство юстиції.
В Україні зароджується перша судова практика щодо відповідальності менеджерів неплатоспроможних банків. Яку позицію зайняв Верховний Суд та який законопроект обіцяє ще більш невтішні перспективи для п…
Національна асоціація адвокатів України за ініціативою комітету з трудового права провела семінар, присвячений тенденціям судового розгляду трудових спорів. Одне стало зрозумілим напевне — справжні пр…
Історична ретроспектива господарських судів і темне «світле» майбутнє земельного ринку в Україні. Про це та про вершину айсберга, яка вже зараз видніється на шляху чергової земельної реформи, говорили…
Законодавець урегулював ситуацію в галузі спорів про кредити у валюті. У виграші будуть позичальники, котрі 7 років зберігали платіжки. А тим, кому банк виведе власні розрахунки, не погодившись, що за…
У парламенті зареєстрували проект, яким пропонують визначати порядок притягнення до відповідальності суддів та інших посадовців, винних у вчиненні дій або бездіяльності, які стали підставою порушення …
У Верховній Раді хочуть зобов’язати суддів обов’язково посилатися на практику Верховного Суду в обґрунтування всіх своїх рішень. На відсутність єдності позицій у самому ВС нардепи не зважають.
Про особливості отримання патенту на винахід в Європі, Євразії та США розповіли під час чергового IP-сніданку. Як виявилося, не так складно щось винайти, як зареєструвати права на плід своєї інтелекту…
Як відомо, проведення негласних слідчих (розшукових) дій допускається лише стосовно осіб, яких підозрюють у скоєнні злочинів, віднесених принаймні до категорії тяжких. Як слідчому судді переконатись у…
Попри те що інститут спеціального досудового розслідування запроваджений не так давно, він уже неодноразово зазнавав змін та доповнень. Чи вирішать проблеми з його правозастосуванням чергові зміни, що…
Замість відповідальності за свідоме зараження ВІЛ чи іншою невиліковною інфекційною хворобою, нардепи пропонують карати за умисне зараження іншої особи особливо небезпечною інфекційною хворобою або її…
Питання щодо модернізації трудових відносин в Україні порушуються вже не перший рік. Оскільки Кодекс законів про працю прийнято ще в 1971 році, деякі його положення застаріли та не відповідають виклик…
Обмежувальні заходи, що запроваджуються як економічні санкції, можуть, на перший погляд, видатися схожими на процедури фінансового моніторингу. Проте їх у жодному разі не можна ототожнювати, оскільки …
Законотворці продовжують розв’язувати руки органам слідства та спрощувати процедури, пов’язані зі здійсненням досудового розслідування. Після внесення деяких поправок Верховна Рада прийняла закон, що …
Верховна Рада, по суті, створила новий спеціальний суб’єкт для здійснення спеціального досудового розслідування та фактично заочного засудження (in absentia). Утім, ці нововведення не мають нічого спі…
Дуалізм існування двох верховних судів добігає свого логічного розв’язання. Народні депутати підготували компромісний варіант того, як виправити хиби реформи-2016 та виконати рішення Конституційного С…
Як проходить об’єднання навчальних закладів і чи корисна така реформа? Як привернути увагу абітурієнтів до нового вишу та що треба робити, аби відповідати новим стандартам вищої IT-освіти? Про це «ЗіБ…
Грізне слово «іпотека» особливо відоме в пострадянських країнах. А кажуть, що труднощі єднають найсильніше. Утім, деякі з них усе ще лежать на плечах сумнівного Атланта, що має назву Житловий кодекс У…
Держслужбовці можуть не вживати усіх залежних від них заходів щодо припинення підприємницької діяльності. Національна агенція запобігання корупції не довела, що результат у цьому питанні важливіший за…