Якщо у результаті заміни відповідача за клопотанням позивача, справа стає підсудною госпсуду за місцезнаходженням спірного майна, суд має всі підстави передати справу за виключною підсудністю іншому суду.
Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у справі №910/4588/23, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі КГС звернув увагу, що відповідно до положень ч.3 ст.30 ГПК спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Частиною 5 тієї ж статті встановлено коло відповідачів, позови до яких розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Крім того, чч.1, 2 ст.31 ГПК унормовано, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Крім цієї справи в оновлений огляд практики КГС щодо окремих питань застосування норм ГПК (станом на грудень 2024 року) включено низку інших правових позицій. Зокрема, в огляді містяться відповіді на такі запитання:
чи зобов’язана юридична особа (учасник судового процесу) зареєструвати свій електронний кабінет в ЄСІТС, якщо інтереси особи представляє адвокат, який має зареєстрований електронний кабінет;
чи має право адвокат надавати професійну правничу допомогу на підставі договору, укладеного з особою, місцезнаходження чи місце проживання якої знаходиться на ТОТ;
що повинна довести особа, яка не брала участі у справі, в разі оскарження рішення до суду апеляційної інстанції? Коли можна вважати, що рішення суду прийняте про права та обов’язки такої особи;
що означає допустимість доказів? Який характер носить поняття «допустимість доказів» залежно від категорій справ;
чи є факт запровадження воєнного стану в Україні безумовною підставою для поновлення процесуального строку та інші питання.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!