Законодавець не передбачив виключення чи непоширення звільнення від сплати судового збору, передбаченого ч.3 ст.22 закону «Про захист прав споживачів», на спори за позовом споживача, пов’язані з правочинами щодо цінних паперів чи стосовно них.
Такого висновку дійшла колегія суддів Касаційного цивільного суду, скасовуючи ухвалу апеляційного суду у справі №759/10841/24, інформує «Закон і Бізнес».
Спір стосувався розірвання/ припинення дії публічного договору купівлі-продажу облігацій внутрішньої державної позики, укладеного між позивачем і державою в особі Міністерства фінансів, через порушення відповідачем прав споживача.
Суд першої інстанції визнав позовну заяву неподаною та повернув її позивачеві через несплату судового збору.
Апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, після несплати збору повернув скаргу заявнику. Вказав, що матеріали справи не містять належних доказів та обставин, які давали б підстави вважати, що вказаний спір пов’язаний із порушенням прав позивача як споживача.
Натомість, колегія КЦС зауважила, що системне тлумачення норм ст.5 закону «Про судовий збір» та ст.22 закону «Про захист прав споживачів» дає змогу зробити висновок про те, що сама по собі відсутність такої категорії осіб, як споживачі, в переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають або позбавлені. Адже така пільга встановлена спеціальною нормою, що закріплена в законі, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.
Судді касаційної інстанції констатували, що в законі «Про захист прав споживачів» містяться тільки окремі норми, які виключають застосування окремих положень до правочинів із цінними паперами. Водночас, ч.3 ст.22 цього закону поширюється й на такі позови споживача.
З огляду на це, КЦС дійшов висновку, що апеляційний суд безпідставно поклав на позивача, який звернувся до суду за захистом прав споживача, обов’язок зі сплати судового збору та передчасно визнав його апеляційну скаргу неподаною і повернув її.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!