Чи компенсується моральна шкода за незаконне притягнення водія до адмінвідповідальності, скаже ВП ВС
Cам факт складення протоколу про адміністративне правопорушення патрульними поліцейськими не може бути підставою для відшкодування шкоди, завданої складенням цього протоколу.
Таку позицію висловила колегія суддів Касаційного цивільного суду, передаючи справу №335/6977/22 на розгляд Великої палати ВС, яка ухвалою від 17.07.2024 прийняла її до розгляду, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі особа звернулася із позовом до Департаменту патрульної поліції про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконним притягненням до адміністративної відповідальності, Вказувалося, що внаслідок дій поліцейського патрульної поліції йому завдана моральна шкода, яка полягає в тому, що, перебуваючи під судом протягом більше ніж 6 місяців, він був вимушений шукати захисника для захисту, витрачати на це кошти, відвідувати судові засідання тощо.
Судом першої інстанції позов задоволено частково. Стягнено з держави на користь особи 5 тис. грн. у рахунок компенсації моральної шкоди та витрати на правничу допомогу.
Апеляційний суд збільшив суму компенсації до 42.880,0 грн., а компенсацію витрат — до 10 тис. грн.
Колегія КЦС не погоджується з раніше висловленими правовими позиціями, зокрема, ОП КЦС у постанові від 10.10.2019 у справі №569/1799/16 і вважає, що патрульна поліція не є органом, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування. Тому на неї та її працівників, які, зокрема, мають повноваження на складання протоколів, не можуть поширюватися норми ст.1176 ЦК та закону № 266/94-ВР.
Зокрема, колегія відзначила, що у разі відповідності протоколу вимогам закону та вчинення працівниками патрульної поліції під час складання протоколу всіх дій згідно із законом та в межах їхніх повноважень, навіть у разі подальшого закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу правопорушення, сам факт складення такого протоколу патрульними поліцейськими не може бути підставою для відшкодування шкоди, завданої складенням цього протоколу.
Тож ВП ВС має дати відповідь на питання, чи можна вважити дії працівників патрульної поліції зі складання протоколу такими, що підпадають під дію ст.1176 ЦК і закону №266/94-ВР, а також чи може сам факт складання протоколу в разі подальшого закриття провадження в адміністративній справі у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення бути підставою для безумовного відшкодування моральної шкоди відповідно до стст.1173, 1174 ЦК.
Слухання справи призначено на 25.09.2024.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Чи може боржник наполягати на солідарній відповідальності, якщо цього не вимагає кредитор — ВС
05.09.2024
Які витрати не покриває автоцивілка
05.09.2024
Як обміняти посвідчення водія видане вперше
15.08.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!