Небезпечні метеорологічні явища (значний мокрий сніг та дощ, налипання мокрого снігу, поривчастий вітер) не можна визнати непереборною силою, що виключало б вину КП та звільняло його від відповідальності за завдану шкоду.
Такого висновку дійшов Хмельницький апеляційний суд, залишивши в силі рішення місцевого суду в справі №686/29802/23, інформує «Закон і Бізнес».
За матеріалами справи, у квітні 2023 року у Хмельницькому поблизу гаражного масиву на автомобіль Mercedes-Benz впало дерево. Автомобіль зазнав механічних пошкоджень. Його власник звернувся до суду з позовом до комунального підприємства, яке відповідальне за стан зелених насаджень у місті, й виконкому міської ради про відшкодування завданих збитків.
Суд першої інстанції визначив, що належним відповідачем у справі є комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста, тому з нього стягнув заявлені суми моральної й матеріальної шкоди.
Підприємство оскаржило рішення суду: просило його скасувати й відмовити у позові. Апелянт уважає, що місцевий суд не взяв до уваги складні погодні умови і місце події.
Мовляв, територія біля гаражного масиву, на якій ростуть зелені насадження, не відводилася у постійне користування підприємству рішенням міської ради, а самі насадження не передавалися на його баланс. Протягом 2023 року ніхто не звертався до КП щодо аварійного стану дерев та необхідності їх видалення чи санітарного очищення.
До того ж, у той день, за даними обласного центру з гідрометеорології, у Хмельницькому спостерігалися небезпечні стихійні метеорологічні явища: значний мокрий сніг та дощ, налипання мокрого снігу, вночі та вранці пориви вітру — 15—20 м/с, що відповідає І рівню небезпечності (жовтий).
Колегія суддів Хмельницького АС звернула увагу, що повалення живого дерева з вивернутим коренем свідчить, що КП не забезпечило його належне збереження та стійкість шляхом агротехнічних заходів. Тож, покладаючи на КП обов’язок з відшкодування заподіяної майнової та моральної шкоди, суд першої інстанції правильно врахував, що дерево, яке впало на автомобіль позивача, було розташовано на землях комунальної власності, та відповідно до ч.5 ст.28 закону «Про благоустрій населених пунктів» перебувало на балансовому обліку КП.
Відповідно, Хмельницький АС залишив в силі рішення місцевого суду про стягнення з КП на користь власника автомобіля понад 69 тис. грн. майнової, 5000 грн. моральної шкоди та 5667 грн витрат, пов’язаних з проведенням експертизи, інвентаризації земельної ділянки, встановленням метеопоказників.
Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Оприлюднено повний текст рішення у резонансній справі стосовно шеф-редактора КБ «Радіо Свобода»
09.10.2024
Чи правий суддя, який виправдав водіїв, що відмовилися від огляду нарколога — засідання ТДП ВРП
09.10.2024
Міжнародний інститут преси порушив антикорупційний стандарт конфлікту інтересів — адвокат
04.10.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!