До правовідносин, які виникають у зв’язку з діяльністю фермерських господарств, можуть бути застосовані приписи законодавства, що регулюють діяльність ТОВ, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом ФГ або законом «Про фермерське господарство».
На це звернув увагу Касацыйний господарський суд, скасовуючи постанову апеляційної інстанції та залишаючи в силі рішення місцевого госпсуду у справі №904/3715/22, інформує «Закон і Бізнес».
Спір стосувався визнання недійсним протоколу загальних зборів членів ФГ та його статуту в затвердженій цим протоколом редакції, а також скасування в ЄДР реєстраційних дій, зокрема в частині зміни керівника або відомостей про керівника юридичної особи.
Попередні судові інстанції з’ясували, що ані статут ФГ, ані закон «Про фермерське господарство», ані інший нормативний акт не передбачають порядку та строку, протягом якого мають бути повідомлені учасники ФГ про проведення загальних зборів.
КГС зауважив, що порядок скликання та проведення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи визначений законодавством України (ЦК та ГК, а також, зокрема, законами «Про акціонерні товариства», «Про господарські товариства» та «Про кооперацію»), згідно з положеннями якого учасники (акціонери, члени) юрособи до початку загальних зборів мають бути повідомлені про дату, місце, час їх проведення та порядок денний. Цей порядок скликання загальних зборів не залежить від організаційно-правової форми юрособи, є загальноприйнятим та таким, що гарантує забезпечення права учасника (акціонера, члена) на участь в управлінні нею.
Крім цієї справи, в огляд практики КГС за листопад 2023 року включено низку правових позицій в окремих категоріях спорів, що належать до господарської юрисдикції.
Так, у постановах у справах про банкрутство сформульовано правові висновки щодо:
можливості касаційного оскарження судового рішення про затвердження плану реструктуризації боргів фізичної особи у справі про її неплатоспроможність;
процесуальної дієздатності арбітражного керуючого;
закриття провадження у справі про банкрутство з підстав перевищення 12-місячного строку процедури ліквідації.
У постановах у справах щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів містяться висновки про визначення юрисдикції, до якої відноситься справа за позовом фізичної особи, що не є членом ОСББ, про оскарження рішень загальних зборів ОСББ.
У постановах у справах щодо земельних відносин та права власності викладено правові висновки про:
реалізацію права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк у порядку реалізації переважного права після набрання чинності законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 5.12.2019 №340-IX;
захист права орендаря на продовження орендних правовідносин стосовно земельних ділянок державної та комунальної власності.
У постановах ОП КГС зроблено висновки щодо:
належних та ефективних способів захисту у спорі учасників ринку електричної енергії щодо перерахунку небалансів;
визначення осіб, на яких покладено публічний обов’язок відшкодувати за рахунок бюджетних коштів вартість медичних послуг, що були фактично надані суб’єктом господарювання приватної форми власності за направленнями комунального закладу охорони здоров’я поза межами процедур закупівлі.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!