Коли «відсутня» особа, яка має бути відповідачем (наприклад, припинення юрособи внаслідок ліквідації), іпотекодавець може звернутися із заявою про встановлення факту припинення іпотеки,
Таку позицію за аналогію закону висловив Касаційний цивільний суд у справі №295/7291/20, повідомляє «Закон і Бізнес».
У цій справі особа звернулася із позовом до приватного нотаріуса про визнання іпотеки припиненою, скасування запису про заборону відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку. Позивач вказувала, що позичальник повністю виконав зобов’язання за вказаним кредитним договором. Однак, через припинення ПАТ «Західінкомбанк» без правонаступників заборону на відчуження іпотечного майна не знято.
КЦС констатує, що в ЦК є прогалина та відсутній регулятор, який визначав би правило поведінки учасників приватних відносин для випадку, коли «відсутня» особа, яка має відповідати за позовом, тобто, бути відповідачем (наприклад, припинення юрособи внаслідок ліквідації). Водночас, подібною нормою є абз.3 ч.4 ст.277 ЦК, відповідно до якої, якщо особа, яка поширила недостовірну інформацію, невідома, то фізична особа, право якої порушено, може звернутися до суду із заявою про встановлення факту недостовірності цієї інформації та її спростування.
З огляду на це, КЦС дійшов висновку, що коли «відсутня» особа, яка має відповідати за позовом, тобто бути відповідачем (наприклад, припинення юрособи внаслідок ліквідації), то особа (іпотекодавець) може звернутися із заявою про встановлення факту припинення іпотеки, скасування запису про заборону відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку згідно з абз.3 ч.4 ст.277 ЦК, яка підлягає застосуванню на підставі аналогії закону.
У справі, що переглядається, за таких обставин та з урахуванням наявних підстав вважати іпотеку припиненою, КЦС встановив факт припинення іпотеки та скасував запис про заборону відчуження на іпотечне майно та про іпотеку.
При цьому ця постанова є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про скасування заборони відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!