Особа, яка набула у власність нерухомість на підставі договору довічного утримання, має право на її витребування від останнього набувача, який набув право власності на це майно за договорами дарування в осіб, які не мали права його відчужувати.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, залишаючи без змін попередні рішення у справі №161/2552/21, інформує «Закон і Бізнес».
Спіо стосувався визнання договорів дарування недійсними та витребування майна з чужого незаконного володіння.
КЦС зауважив, що з обставин справи випливає, що право власності на спірну квартиру виникло у позивача за договором довічного утримання з моменту нотаріального посвідчення цього договору. Останній не розірваний, не визнавався недійсним. Тож укладення відчужувачем мирової угоди про недійсність договору дарування та повернення у власність його матері частки цієї ж квартири й подальше відчуження за договором дарування квартири відповідачу не можуть свідчити про те, що дарувальники мали право її відчужувати.
Крім цієї справи, до щомісячного огляду практики КЦС за серпень 2023 року ввійшли низка інших, на які вже звертав увагу «ЗіБ».
Так, у спорах про захист честі, гідності та ділової репутації констатовано, що не підлягає спростуванню інформація, отримана під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, оскільки законом встановлений інший порядок оскарження такої інформації (її дослідження здійснюється під час досудового розслідування у відповідному кримінальному провадженні) (справа №646/2173/21).
Стосовно правовідносин між банком та споживачем, зазначено, що за відсутності належних і допустимих доказів сумніви та припущення мають тлумачитися переважно на користь споживача, який зазвичай є «слабкою» стороною в таких цивільних відносинах, правові відносини споживача з банком фактично не є рівними (справа №176/1445/22).
У спорах, що виникають із сімейних правовідносин, наголошено, що неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними, тому може сама звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів з батьків, які не можуть досягнути згоди щодо стягнення аліментів на її утримання (справа №707/1319/22).
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!