Як наявність висновків експертних установ впливає на вирішення спору
Деякі категорії цивільних справ, зокрема про визнання громадянина недієздатним, про встановлення опіки чи батьківства, можуть бути розглянуті лише за наявності висновків експертної установи. Відповідну практику узагальнили в Ізюмському міськрайонному суді Харківської області.
Відповідно до ч.1 ст.143 Цивільного процесуального кодексу для з’ясування обставин, що мають значення для справи й потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою сторін, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати до суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Їх кількість і зміст визначається судом.
При призначенні судової експертизи керуються положеннями ЦПК, законом «Про судову експертизу», Інструкцією про призначення і проведення судових експертиз, затвердженою наказом Міністерства юстиції. Висновок експертизи є доказом у справі, лише коли її було проведено на підставі ухвали суду відповідними судово-експертними установами.
Згідно з п.5 ч.6 ст.130 ЦПК призначення експертизи входить до переліку питань, які суд вирішує при проведенні попереднього судового засідання за клопотанням осіб, що беруть участь у справі, якщо спір між сторонами до судового розгляду не врегульовано.
Стаття 239 ЦПК вказує на те, що призначення судово-психіатричної експертизи у справах про визнання фізичної особи недієздатною можливе не в будь-якому випадку, а тільки при наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я останньої. Важливою є також належна оцінка висновку експертизи, що вимагає від суду перевірити дотримання встановленої законом процесуальної форми її призначення та провадження.
Прикладом провадження з призначенням судово-психіатричної експертизи є справа №623/4483/15-ц. У ній за заявою про визнання громадянина недієздатним ухвалою від 13.10.2015 призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу у зв’язку з тим, що матеріали справи мають достатні дані про психічний розлад здоров’я, а вирішення питання про те, чи може Особа 1 розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань у галузі психіатрії. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи. Відповідно до її висновку від 10.11.2015 Особа 1 має «стійкий хронічний психічний розлад у формі важкої розумової відсталості». За своїм психічним станом вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Рішенням суду від 30.11.2015 Особу 1 визнано недієздатною.
Прикладом розгляду з призначенням генетичної експертизи є справа №623/218/15-п за заявою про встановлення факту батьківства. На виконання ухвали від 27.01.2015 така експертиза проводилася в Харківському обласному бюро судово-медичних експертиз.
Відповідно до проведеної 20.02.2002 судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи була встановлена ймовірність батьківства, що не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак в осіб, які не мають родинних зв’язків.
Ухвалою суду від 15.10.2015 заяву про встановлення факту батьківства залишено без розгляду у зв’язку з відповідним клопотанням. Адже в цій справі вбачається спір про право, а тому вона не може бути розглянута в порядку окремого провадження.
Прикладом призначення судово-почеркознавчої експертизи є справа №623/739/15-ц за позовом до товариства з обмеженою відповідальністю про визнання договорів недійсними.
Ухвалою від 25.03.2015 призначено судово-почеркознавчу експертизу. Це зумовлювалося необхідністю перевірки достовірності договорів оренди експертами в галузі почеркознавства.
Висновком Харківської НДІСЕ ім. професора Бокаріуса від 18.06.2015 №4538 було встановлено особу виконавця записів.
Ухвалою суду від 13.07.2015 зазначену позовну заяву залишено без розгляду.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!