О введении форменной одежды со знаками различения для работников органов прокуратуры
Публичный характер деятельности прокурора и пребывание под постоянным вниманием со стороны общества возлагает на него особые требования относительно надлежащего внешнего вида, и, желательно, возвращения форменной одежды.
Як відомо, законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-IX, серед іншого, скасовано форму одягу прокурорів.
Однак, вже 13.02.2020 група народних депутатів подала до Верховної Ради законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо підвищення ефективності діяльності органів прокуратури» (№3062), яким, з-поміж іншого, пропонується: безкоштовно забезпечувати форменим одягом з відповідними відзнаками працівників прокуратури, яким присвоєно класні чини.
2.02.2021 законопроєкт було включено до порядку денного, й 16.07.2021 голова підкомітету Комітету ВР із питань правоохоронної діяльності доповів про зазначений законопроєкт.
Зокрема, цим проєктом пропонується доповнити закон «Про прокуратуру» ст.851 такого змісту: працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, мають єдиний формений одяг з відповідними відзнаками, що видається безкоштовно.
Крім того, є проєкт «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо удосконалення норм використання символіки та знаків розрізнення в органах прокуратури» (№9452-1 від 19.07.2023), яким, серед іншого, доречним видається закріплення на рівні закону символіки, форменного одягу зі знаками розрізнення працівників органів прокуратури, та випадків обов’язкового його носіння.
Потреба розглянути запропоновані законопроєкти є обґрунтованою з огляду на таке.
Формений одяг виводить професійних учасників процесу, зокрема, прокурора — із групи інших учасників (свідків, потерпілих, підозрюваних тощо), щоби їхня позиція як незалежних осіб, відповідальних за здійснення правосуддя, була ззовні легше розпізнаваною, чутною, відомою; сприяє підвищенню ясності ситуації у судовій залі й одночасно робить вклад у створення атмосфери рівноваги, безпристрасності та об’єктивності спілкування у суді.
Спеціальний одяг прокурорів символізує приналежність до професії, а тому є одним із психологічних факторів, які а) приваблюють молодь у прокуратуру; б) дозволяють позиціонувати себе в соціумі. Що відіграє роль внутрішньопсихологічного мотиву при обранні професії у осіб, для яких чинник форми (мундиру) є важливим з точки зору їхніх амбіцій, уявлень про престиж професії, приналежність до якої виявляється зовнішніми, розпізнавальними ознаками — формою.
Прокурори, виступають не як приватні особи, а лише як функціонери правової системи на посадах, визначених їм законодавцем. Формений одяг висловлює і те, що всі його носії у судовому процесі є на рівних підставах в силу повноважень, наданих законом кожному з них, незалежно від того, чи може хтось дозволити собі дорогий костюм чи одяг звичайний, повсякденний, вуличний (кежуал) одяг.
У тих країнах, де не передбачено спеціального одягу для прокурорів, використовується звичайний діловий костюм – причому це костюми стриманого крою та темних кольорів; яскраве, модельне, епатажне, картате чи будь-яке вбрання для самовираження не заохочується. Принаймні, проглядаючи офіційні інтернет-сторінки прокуратур цих країн, прокурори у такому не зустрічаються. Ідея стриманого темного костюма вочевидь така сама, як і мантії — не привертати уваги до себе (виглядом, одягом), важливий зміст діяльності та її офіційний характер.
Так, форменого одягу у прокурорів нема у Швеції (в цій країні лаконічності й мінімалізму не мають форми одягу і судді — використовуються звичайні ділові костюми), Польщі, Угорщині, Латвії, Естонії, Грузії, Молдові.
Проте, прокурори мають офіційну форму одягу в Англії, Німеччині, Австрії, Італії, Іспанії, Франції, Чехії, Литві, Норвегії, Нідерландах, Бельгії, франкомовних кантонах Швейцарії — мантію. Мантію прокурори одягають на судові засідання, а поза засіданнями виконують свої посадові функції в діловій формі одягу (зазвичай однотонні костюми темного кольору).
Резюмуємо, що більшість країн-партнерів України, які надають колосальну підтримку нашій державі в боротьбі з країною-агресором, мають на законодавчому рівні закріплені вимоги до зовнішнього вигляду прокурорів, особливо коли останні є учасниками судових проваджень.
Зокрема, в законодавстві Литви про прокуратуру, чітко визначено, що прокурори під час виконання службових обов’язків носять формений одяг з відповідними знаками. Так, на перший погляд, це пережитки радянського режиму, але зауважимо, що Литва увійшла в Євросоюз і є повноправними членами НАТО.
Належне відправлення правосуддя, у результаті якого відновлюється справедливість, — це встановлення верховенства права, дотримання законів, моральних принципів та ділового етикету. Що в сукупності має внести ясність учасникам судових проваджень, хто виконує функції, до прикладу, судді, прокурора. Де кожен має гідно та з відповідальністю здійснювати надані державою повноваження, професійно виконувати власну роль.
Навіть у світовій класиці, зокрема у всім відомому пригодницькому романі французького письменника Жуля Верна «Навколо світу за 80 днів» йдеться про необхідність виконання покладених завдань кожним учасником судової справи, включаючи належний по статусу зовнішній вигляд:
«Пів на дев’яту двері кімнати відчинилася. З’явився полісмен і провів арештованих у сусіднє приміщення. Це був зал суду, наповнений численною публікою, що складалася з європейців і місцевих жителів. Містер Фоґґ, місіс Ауда й Паспарту сіли на лаву перед підвищенням, призначеним для судді й секретаря.
Майже одразу в супроводі секретаря ввійшов і сам суддя Обадія. Це був огрядний, зовсім круглий чоловік. Він зняв із цвяха одну з перук і спритно надягнув її собі на голову.
— Слухається перша справа, — оголосив він.
Але раптом він підніс руку до голови й вигукнув:
— Еге! Та це ж не моя перука!
Відбувся обмін перуками».
Констатуємо, що на сьогодні це питання лишається відкритим та потребує вирішення. Адже наразі наші захисники та захисниці боряться за правову Україну, — державу, де панує верховенство закону, поділ влади, правовий захист особи, юридична рівність громадянина й владних суб’єктів. Для досягнення постановленої цілі необхідне належне правове регулювання усіх, у тому числі, кримінальних, цивільних, адміністративних та господарських процесуальних правовідносин.
Крім того, ст.20 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів (затвердженого Всеукраїнською конференцією прокурорів від 27.04.2017), закріплені вимоги до зовнішнього вигляду прокурора:
Прокурор під час виконання службових обов’язків має дотримуватися ділового стилю одягу, який вирізняється офіційністю, стриманістю та акуратністю.
Щодо прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони.
Відповідно до ч.9 ст.6 закону «Про військовий обов’язок і військову службу», ч.4 ст.47 закону «Про прокуратуру», указом Президента від 22.09.2014 №737/2014, затверджено Перелік посад військових прокурорів і слідчих військових прокуратур та граничних військових звань за цими посадами.
Статтею 7 закону «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що для військовослужбовців установлюються військова форма одягу та знаки розрізнення.
Військова форма одягу — комплект одноманітних за конструкцією та регламентованих за зовнішнім виглядом предметів одягу, взуття та окремих видів спорядження, встановлений для військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань.
Погоджуємося з позицією, що саме прокурори у сфері оборони мають визначений одяг для здійснення своїх повноважень, а саме — військову форму. Щодо інших прокурорів, вважаємо, слушно запровадити формений одяг, який має на меті дотримання офіційного стилю, стриманості та акуратності.
Резюмуємо, що лише в комплексі, з дотриманням усіх критеріїв, формується цілісний образ прокурорів, яких держава наділила визначеними функціями.
Ще одним фактором, який вказує на важливість належного функціонування інституту прокуратури в Україні є вимоги, які висувають до кандидата на посаду прокурора. Зокрема, ч.1 ст.27 закону «Про прокуратуру» визначає, серед іншого, за результатами добору прокурором може бути призначений громадянин України, який проходив базову загальновійськову підготовку або військову службу, крім осіб, визнаних за станом здоров’я непридатними до військової служби.

Вот так, например, выглядят немецкие прокуроры в суде. Фото: dpa
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!