Даниил ГЕТМАНЦЕВ: «Уклонение от налогообложения в войну — мародерство»
Ликвидация БЭБ, перевоспитание таможни и угрожающие перспективы по истечении срока налоговой амнистии. За чей счет власти хотят перевыполнить план? Каким будет налоговое будущее страны, рассказал глава профильного Комитета ВР Даниил ГЕТМАНЦЕВ.
Економіка падає, надходження ростуть
В рамках XI Податкового форуму, організованого Асоціацією правників України, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев дав бліц-інтерв’ю, відповідаючи на найбільш актуальні питання оподаткування. Співрозмовницею у цьому діалозі про майбутнє фіскальної системи України та її воєнні реалії виступила адвокат, старший партнер АО «Соколовський і партнери» Тетяна Лисовець.
Виявилося, що попри складну економічну ситуацію в країні Д.Гетманцев не втрачає оптимізм, у якому йому допомагають статистичні показники. Так, у податкових надходженнях в цьому році станом на зараз спостерігається перевиконання затвердженого у грудні 2021 плану на 2,3%. Йдеться про додаткові 12 млрд грн. у порівнянні рік до року.
На думку спікера це дуже істотне перевиконання плану навіть враховуючи те, що економіка країни впала на третину, а інфляція на сьогодні складає близько 24%. За його ж словами, цього вдалося досягти завдяки тому, що бізнес почав відмовлятись від практики з ухилення від оподаткування. «Адже ухилення від оподаткування у війну — це вже мародерство», — додав Д.Гетманцев.
Поруч із цим абсолютно природнім стало падіння по податку на прибуток. Однак компенсатором у показниках виступає ПДВ (на 49,6% більше порівняно з мирним роком). При цьому потрібно зважати на те, що мова йде про сальдо, тому потрібно враховувати також необхідність відшкодування. Відшкодування зменшилось, тому що, як зазначив Д.Гетманцев, відшкодовується лише «біле» ПДВ. Однак спікер також анонсував безпрецедентні відшкодування у жовтні місяці, оскільки планується погасити також борги за минулий місяць.
Особливу увагу податківці зараз приділяють акцизному податку. Станом на вересень можна говорити про +12% по акцизному податку на тютюн та горілку. Поруч із цим відбувається детінізація і жорстка робота з неплатниками податків у цій сфері. Так, в окремих підприємствах продовжується роботу СБУ, а також припинена діяльність кустарних виробництв тютюнових виробів та роботу нелегальних горілчаних заводів.
До найсвіжішого напрямку діяльності податкової належить і сфера експорту зерна. Тут податкова служба працює спільно із правоохоронними органами, оскільки через коридори почали масово вивозити зерно без сплати податків. Якийсь час правоохоронці заплющували на це очі, однак сьогодні така практика припинена і зерно вивозиться лише тими підприємствами, які довели співмірність обсягів зі сплаченими податками на них.
Закон — хороший, а люди — погані
Загалом, Д.Гетманцев підбадьорив платників тим, що сьогодні керівництво держави не бачить потенціалу у збільшенні ставок податків чи в карколомних реформах. Однак всі зусилля докладаються для якісного адміністрування податків. А ось на питання Т.Лисовець чи вдалося досягнути перевиконання плану за рахунок Бюро економічної безпеки, спікер зізнався, що БЕБ — тема сумна. Адже очевидно, що, на жаль, БЕБ не працює та демонструє відверто негативні показники.
Однак що робити із цією проблемою у законодавців поки не вирішили. Поки що підходи пропонуються різні — від перезавантаження до ліквідації. На думку Д.Гетманцева, річ у тім, що сам по собі закон про БЕБ непоганий, але єдина пересторога, яка була, на жаль, справдилась. Адже з самого початку обговорювалось те, що не можуть бути керівництвом цього органу та працівниками люди з податкової міліції.
Основна проблема полягає в тому, що пройшло більше року, набрано тільки 7% працівників від штатної чисельності, з них 80% — це колишні співробітники податкової міліції. Все інше вже просто похідне від цього факту. При цьому Д.Гетманцев визнає, що дана проблема лежить у межі його політичної відповідальності.
Повертаючись до теми ПДВ, спікер зазначив, що той, хто знає яким чином працює ПДВ, розуміє, що не можливо скрутити ПДВ без участі податкової. Поодинокі випадки, звісно є, але над ними вже працюють.
Окрім того, з грудня минулого року змінились підходи і був замінений департамент ризиків у Державній податковій службі, були звільнені одіозні керівники областей та введений принцип колективної відповідальності. Так, до прикладу, у Тернополі ДБР спіймало на хабарі заступника керівника податкової після неправомірного внесення підприємства до ризикових, і в результаті звільнили весь штат працівників. Отже, будь якій позитивні зрушення — це питання внутрішніх змін у податковій.
Таких змін, втім, поки що не трапилось на митниці. Проблеми в її роботі сьогодні бачать і представники влади, і представники бізнесу. Невисокі платежі для наповнення держбюджету, на думку Д.Гетманцева, свідчать про хаос в системі, некерованість та відсутність жорсткої вертикалі. За минулий місяць митниця виконала лише 62% від плану. Тому влада шукає рішення, «щоб ця структура дала можливість збирати гроші».
Піар та сором
Однак, не на всі питання у представника влади знайшлись однозначні відповіді. Так, до прикладу, на питання про те, що робить влада для уникнення подвійного оподаткування біженців, Д.Гетманцев тяжко зітхнув та посвятив у нюанси внутрішньої «кухні» щодо вирішення проблеми.
Так, на початку цим питанням опікувався Мінфін, який працював над алгоритмом щодо двосторонніх угод. Але потім з’явився економічний штаб при Міністерстві економіки «з якихось незрозумілих людей». І ці люди почали шукали прості рішення — просто надсилаючи листи до податкових служб ЄС, нібито це і справді можна врегулювати на рівні листів.
Дотепер проблема залишилась невирішеною. «Ми вирішили знову поставити це питання і можливо знову передати його розгляд до Мінфіну», — прокоментував Д.Гетманцев.
Також спікер зауважив, що нинішня ситуація з економічним штабом демонструє лише те, що вони хочуть «пропіаритися і отримати лайки на сторінках у соцмережах». І хоча часу на вирішення цього питання залишилось не багато, очільник профільного комітету сподівається, шо його все ж вдасться врегулювати.
Соромно, за зізнанням самого Д.Гетманцева, йому стало і щодо невирішеного питання сплати податків на землю і майно, які знаходяться на окупованих територіях. Адже відповідний закон було прийнято ще у квітні, однак Кабмін і досі не погодив перелік таких територій. «Мені соромно, тому що я не знаю що додати. Насправді, міністри перекидають це питання один на одного», — додав спікер.
Примус як стимул
На питання про результати та можливі подовження строків податкової амністії, Д.Гетманцев зазначив, що час амністуватися ще є. І хоча результати поки не такі, на які сподівались, але навіть у війну амністія триває й її темп не зменшився. Це відбувається ще й тому, що біженці хочуть покласти гроші на рахунки, але повинні декларувати джерело їх походження, тож виникає необхідність переїжджати з «білими» грошима, а не «чорними».
На думку очільника комітету, ця процедура ще заграє позитивно для наших громадян через необхідність імплементувати норми європейського співтовариства в законодавство України. «Хочемо чи ні, а ми змушені це робити, що тягне за собою більш жорсткі механізми фінмоніторингу та податкового контролю», - зазначив Д.Гетманцев, окресливши це як найбільш істотний стимул для того, аби скористатись можливістю податкової амністії.
Щодо податкових пільг регіонам, які найбільше постраждали під час бойових дій, то у комітеті їх введення не передбачають до кінця війни. Однак цілком можливо, що коли буде стабільний фронт чи перемога української сторони, законодавці розглянуть питання пільг для економічних зон. Не планують вводити пільги і для сфери зеленої енергетики, у якій певні заборгованості країни вже наявні і як пояснив спікер «Обираючи між армією і погашенням заборгованості, ми обираємо армію».
Наприкінці інтерв’ю співрозмовник також пообіцяв після війни зменшення податку на доходи фізичних осіб та «спокійний сон», при умові виведення зарплат із тіні. А також анонсував завершення глибокого розслідування у галузі грального бізнесу та скасування пільги у 2% від обороту.
За словами Д.Гетманцева, це питання на контролі Президента, адже галузь катастрофічно ухиляється від оподаткування, а тому на представників цього бізнесу чекають істотні донарахування. Спікер запевнив, що будь-яка операція представників цього бізнесу, особливо в онлайні, має свій слід, тому зараз правоохоронці з’ясовують обсяг операцій, який було здійснено.
Похоже "успокаивающие" мантры Даниила Гетманцева действуют только на тех, у кого налоговикам нечего "собирать"
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!