Законодавець збільшив порогове значення сум, з якої наступатиме адміністративна та кримінальна відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації, а також розмір штрафів за це.
Відповідні зміни передбачені законом «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення» (на базі проєкту №13271-1), інформує «Закон і Бізнес».
Зокрема, згідно із законом, що прийнятий ВР 17.06.2025, у ст.1726 «Порушення вимог фінансового контролю» КпАП адміністративна відповідальність наставатиме у разі, якщо вказані в декларації відомості відрізняються від достовірних на суму від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто від 454 тис. грн. до 2,271 млн грн.
Наразі мінімальний поріг для притягнення особи до адмінвідповідальності за ст.1726 КпАП становить 100 прожиткових мінімумів (302 тис. грн.).
Відповідно, у ст.3662 «Декларування недостовірної інформації» КК збільшені порогові значення:
за ч.1 — з 750 (2,271 млн грн.) до 2500 (7,750 млн грн.) прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
за ч.2 — понад 2500 прожиткових мінімумів.
При цьому збільшено розмір штрафів: за ч.1 ст.3662 КК — від 4000 до 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 68 до 102 тис. грн.), за ч.2 — від 6000 до 8000 н.м.д.г. (від 102 до 136 тис. грн.).
Водночас, дещо зменшено порогове значення розміру активів, набуття яких дає підстави для притягнення до відповідальності за ст.3685 «Незаконне збагачення» КК, а саме до 3000 прожиткових мінімумів (9,084 млн грн.). Наразі це 6500 н.м.д.г (9,841 млн грн).
Крім того, у примітці до цієї статті уточняється, що члени ВЛК та колишніх МСЕК також є суб’єктами покарання за незаконне збагачення.
Принагідно, внесено зміни до ст.290 ЦПК, якими передбачено, що позов пред’являється щодо активів якщо різниця між їх вартістю і законними доходами особи у 750 і більше (2,271 млн грн і більше) разів перевищує розмір прожиткового мінімуму. Наразі цей поріг становить 500 прожиткових мінімумів (1,514 млн грн.).
Також у ст.59 закону «Про запобігання корупції» доповнено ч.4, яка передбачає, що строк зберігання відомостей в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, становить:
1 рік — для відомостей про притягнення до цивільно-правової відповідальності фізичної особи за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень або накладення адміністративного стягнення на фізичну особу за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення;
до погашення або зняття судимості з особи — для відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності фізичної особи за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень;
5 років — для відомостей про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення.
Після завершення цих строків відомості про таку особу підлягають виключенню з реєстру.
А змінами до закону «Про військовий обов'язок і військову службу» пропонується, що Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які обвинувачуються у скоєнні тяжкого або особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення та кримінальне провадження стосовно яких перебуває на стадії судового провадження.

.
Матеріали за темою
Посадовця Мін’юсту затримали на хабарі
03.10.2025
Хто не може стати лобістом
03.10.2025
Директор КП забув задекларувати 12,8 млн
23.09.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!