РАУ ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвоката Ольги Панченко.
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.
Після завершення роботи цієї групи РАУ розгляне можливість звернення до Верховної Ради із пропозицією щодо створення Тимчасової слідчої комісії відповідно до статті 89 Конституції України.
Підставою для ухвалення рішення про створення робочої групи стала резонансна ситуація в Одесі, де було затримано адвоката Ольгу Панченко, члена Комітету захисту професійних прав адвокатів НААУ та члена Комітету захисту професійних прав адвокатів Одеської області. Затримання відбулося в межах кримінального провадження, у якому вона здійснювала захист. Їй повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 260 Кримінального кодексу України, а також підготовлено клопотання про обрання запобіжного заходу.
На засіданні виступили в.о. голови Ради адвокатів Одеської області Олена Джабурія та голова Комітету захисту професійних прав адвокатів Вадим Семенов, які поінформували про обставини затримання та дії, що можуть свідчити про втручання у професійну діяльність адвоката. Комітет не був поінформований про слідчі дії до моменту їх проведення, що викликає занепокоєння з огляду на вимоги взаємодії з адвокатським самоврядуванням.
Крім того, адвокат повідомила про тиск з боку правоохоронців, які погрожували арештом у разі продовження активного захисту свого клієнта. За словами голови Комітету Євгена Солодка, інші адвокати, які раніше брали участь у захисті цієї ж особи, були мобілізовані до ЗСУ. Адвокати, які публічно підтримали колегу, повідомили про спроби вплинути на них через приватні повідомлення з вимогою видалити дописи у соцмережах.
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова зазначила, що цей випадок є черговим доказом нагальної потреби ратифікації Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката, яка була ухвалена 12 березня 2025 року. Конвенція передбачає зобов’язання держав гарантувати безперешкодну та безпечну діяльність адвокатів, захист від втручання, переслідувань, тиску й дискредитації.
Після ратифікації Конвенції «Про захист професії адвоката» НААУ звернеться до народних депутатів України, як суб’єктів права законодавчої ініціативи, з пропозиціями щодо внесення змін до національного законодавства з метою його приведення у відповідність до міжнародних стандартів захисту професії адвоката.

.
Матеріали за темою
Обшук в адвоката, негласне прослуховування спілкувань із захисниками — огляд практики ЄСПЛ
02.05.2025
Проти одіозної активістки, що закликала перевіряти адвокатів через клієнтів, порушили справу
21.04.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!