Чи може апеляція викреслити щире каяття із вироку, ухваленому в порядку ч.3 ст.349 КПК, скаже ОП ККС
Кримінальний процесуальний закон не передбачає можливості оскаржувати обставини, які не оспорювалися учасниками судового провадження. Це стосується і обставин, що впливають на покарання.
З огляду на це, колегія Касаційного кримінального суду передала на розгляд об’єднаної палати справу №202/13244/23, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі вироком суду особу визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.309 КК, та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. На підставі ст.75 цього кодексу особу звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки.
Апеляційний суд скасував цей вирок у частині призначення покарання і постановив свій, яким призначив засудженому покарання за ч.3 ст.309 КК у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Під час розгляду кримінального провадження судом першої інстанції особа повністю визнав свою винуватість, не заперечував кваліфікацію інкримінованого йому діяння, підтвердив фактичні обставини, викладені в обвинувальному акті, а тому суд, з’ясувавши його позицію та інших учасників судового провадження, здійснив розгляд справи у порядку, передбаченому ч.3 ст.349 КПК.
Колегія ККС зазначила, що прийняття такого рішення свідчить про те, що обставини, які сторони не оспорюють, будуть уважатися встановленими в судовому засіданні й суд буде це враховувати під час ухвалення вироку. Тому колегія переконана, що в такому разі, виключаючи обставини, які пом’якшують покарання, апеляційний суд виходить за межі своїх процесуальних повноважень.
Тож ОП ККС необхідно буде вирішити питання щодо того, чи мав право апеляційний суд з огляду на положення ст.91, ч.3 ст.349, ч.2 ст.394 КПК виключати обставину, що пом’якшує покарання, за умови, що судовий розгляд у суді першої інстанції здійснювався за процедурою, передбаченою ч.3 ст.349 КПК, і ця обставина, зазначена в обвинувальному акті, ніким з учасників судового провадження не оспорювалася, та не могла бути оскаржена в апеляційному порядку.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Доводити невинуватість нововиявленими обставинами слід протягом 3 місяців від їх виявлення — ВС
24.04.2025
Процесуальні документи, які підтверджують повноваження в певної особи, не є доказами — ВС
23.04.2025
Вирок уперше готував ШІ в суді Нідерландів
16.04.2025
Як не порушити право особи на свободу при застосуванні запобіжних заходів, обговорили у ВС
14.04.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!