Суть безгосподарського використання земель полягає в тому, що винна особа не виконує або неналежним чином виконує покладений на неї правовий обов’язок захищати землі від шкідливого впливу.
Таке тлумачення складової об’єктивної сторони кримінального правопорушення, передбаченого ст.254 КК (в редакції зі змінами, внесеними законом №270-VI від 15.04.2008) навів Касаційний кримінальний суд у справі №742/1669/17, інформує «Закон і Бізнес».
Вироком місцевого суду в цій справі власника ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства, визнано винуватим та засуджено за ч.2 ст.240, ст.254 КК, зокрема, за те, що він за допомогою спеціальної техніки зняв верхній шар ґрунтового покриву на частині ділянки та створив кар’єр для видобутку піщаної суміші, що призвело до зміни рельєфу місцевості, утворення штучних водойм та до виведення цих земель із сільськогосподарського обороту.
Апеляційний суд погодився з правильністю вироку в частині доведеності вини та правильності кваліфікації дій.
У касаційні скарзі сторона захисту вказувала, що стороною обвинувачення не доведено умисел в діях власника у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.254 КК. Також зазначала про неправильну правову оцінку дій засудженого, оскільки ним вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.53 КпАП, а не кримінальне.
Колегія суддів ККС зазначила, що норма ст.254 КК за своїм характером є бланкетною, тому визначення обов’язків землевласників та землекористувачів передбачено нормативно-правовими актами у сфері земельних правовідносин.
Передусім ст.91 ЗК встановлено, що власники земельних ділянок зобов’язані, зокрема, забезпечувати використання їх за цільовим призначенням. Серед інших обов’язків є обов’язок щодо підвищення родючості ґрунтів та зберігання інших корисних властивостей землі.
А відповідно до ч.2 ст.168 ЗК власники ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу.
На відміну від адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КпАП «Порушення правил використання земель», законодавець передбачив кримінальну відповідальність і сформував матеріальний склад кримінального правопорушення ст.254 КК, обов’язковою ознакою об’єктивної сторони якого є визначений у відповідній статті КК наслідок.
Крім цієї справи до тематичного огляду практики ККС у провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти довкілля (рішення, внесені до ЄДРСР у 2018—2024 рр.) включені низка інших.
Зокрема, висвітлені правові позиції щодо кримінально-правової кваліфікації за забруднення або псування земель, порушення правил використання надр, безгосподарське використання земель, незаконні видобування корисних копалин, зайняття рибним добувним промислом, порубку дерев або чагарників.
Також приділено увагу порядку визначення шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями проти довкілля, проведенню слідчого експерименту, заявленню цивільного позову прокурором та іншим питанням, що виникали під час здійснення кримінальних проваджень цієї категорії.

Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!