Останнім часом почастішали звернення до Національної асоціації адвокатів України про порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. В тому числі з боку службовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.
Про це під час робочої наради голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Євген Солодко розповів голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій.
Чи не в усіх регіонах країни фіксуються факти, коли адвокатів під надуманими приводами не допускають до клієнта, змушують відмовитися від захисту або надання правничої допомоги, застосовують для цього погрози та насильство.
При цьому сама діяльність адвоката з надання професійної правничої допомоги, яка гарантована Конституцією України, сприймається і подається як сприяння злочинній діяльності та перешкоджання нормальній роботі державних органів.
Найбільш масштабних форм порушення набули у мобілізаційних процедурах, коли за вказівками командування адвокатів не допускають у приміщення ТЦК із клієнтами-військовозобовʼязаними, яким надається правнича допомога. Зокрема, службовці посилаються на закон «Про правовий режим воєнного стану», стаття 8 якого надає військовому командуванню разом із військовими адміністраціями запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, заходи правового режиму воєнного стану, серед яких - право обмежувати свободу пересування громадян.
У цьому питанні варто зважати на те, що право кожного на професійну правничу допомогу, яке гарантоване Конституцією, не було обмежене під час запровадження в Україні воєнного стану. І обовʼязок забезпечення реалізації цієї гарантії відповідно до Конституції покладений на інститут адвокатури. Тож надаючи допомогу клієнту, адвокат не реалізує свободу свого пересування, а виконує конституційний обовʼязок.
Через системність цих та інших порушень, Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ планує підготувати низку звернень до міністра оборони України та Командувача Сухопутних військ ЗСУ, а також заяви до правоохоронних органів про вчинення злочинів (у тих випадках, коли порушення набули ознак суспільної небезпечності) для вжиття заходів відповідно до їх компетенції.
Кримінальний кодекс містить три склади злочину, що повʼязані із порушенням прав адвокатів і гарантій їхньої діяльності, а саме:
втручання в діяльність захисника чи представника особи (ст. 397);
погроза або насильство щодо захисника чи представника особи (ст. 398);
умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи (ст. 399).
.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!