Розумний строк розгляду справ безумовно є одним із важливих критеріїв справедливого суду. Втім, інструменти забезпечення оперативності кримінального провадження, що пропонуються державою, не повинні обмежувати права громадян.
Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.
Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу не підтримав проект закону №11387 від 28.06.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом».
Метою прийняття закону автори ініціативи називають зменшення проявів неповаги до суду, а також подолання проблеми безпідставних неявок учасників кримінального провадження на судові засідання, що зумовлює порушення розумних строків розгляду справ.
Для її досягнення пропонується переглянути систему стягнень, що застосовуються за неповагу до суду та за невиконання учасниками своїх процесуальних обов’язків, скоротити перелік учасників судового провадження, участь яких у підготовчому судовому засіданні є обов’язковою, та деякі інші заходи.
Так, сьогодні відповідно до ст. 81 КПК, у разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому ч. 3 ст. 35 КПК. Законопроектом пропонується встановити заборону заявлення відводу такому судді. Але фактично цим самим обмежуються можливості застосування відводу. У переважній більшості ним користуються представники сторони захисту або потерпілі.
Також документом передбачена нова норма, згідно з якою неприбуття у підготовче судове засідання потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання, не перешкоджає вирішенню питань, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду, крім випадків, коли суд визнає їх участь необхідною для прийняття рішення, передбаченого у ч.3 ст.314 КПК.
В комітеті НААУ переконані, що такі зміни призведуть до обмеження прав громадян, які є учасниками кримінального провадження, відтак, вони не можуть бути підтримані в запропонованій редакції.
Ці та інші зауваження і пропозиції до проекту закону №11387, направлені до Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, можна переглянути за посиланням.
.
Матеріали за темою
Продовження строків досудового розслідування в об’єднаних кримінальних провадженнях - думка адвоката
09.09.2024
Продовження строків досудового розслідування в об’єднаних кримінальних провадженнях - думка адвоката
06.09.2024
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!