Сьогодні, 14 червня, у Києві презентували переклад українською мовою однієї з ключових публікацій у царині права - книгу Тома Бінґема «Правовладдя» (ориг. назва - The Rule of Law).
Переклад та видання книги забезпечила Програма USAID «Справедливість для всіх», передає «Закон і Бізнес».
Участь у презентації взяли судді, представники Центра правовладдя Тома Бінґема, Венеційської комісії, члени ВРП, ВККС, РСУ, НШСУ, Дорадчої групи експертів, а також представники громадських організацій.
Том Бінґем (1933-2010) - один з найбільш шанованих британських суддів сучасності, який першим за всі часи послідовно обіймав посади голови цивільної колегії Апеляційного суду Англії та Вельсу, голови відділення Королівської лави Високого суду правосуддя Англії та Вельсу та головного лорда-судді Сполученого Королівства.
«The Rule of Law» - єдина видана ним книга, написана після виходу у відставку і опублікована незадовго до смерті. Книга, за переконанням автора, адресована «тим, хто чув згадки про верховенство права, схильний вважати це річчю швидше хорошою, ніж поганою, розмірковує про її ймовірну важливість, але не цілком впевнений, що ж ці слова означають, і хоче напрацювати для себе ясне уявлення».
Наступне визначення, дане Т.Бінґемом, найбільш повно відображає основні елементи принципу верховенства права: «Усі особи, публічні та приватні, а також органи влади в державі повинні підкорятися та мати право користуватися законами, які прийняті публічно, мають дію (як правило) у майбутньому, і застосовуються публічним чином у судах».
Т.Бінґем сформулював та описав вісім складових принципів верховенства права:
1. Право має бути доступним і, по можливості, зрозумілим, ясним і передбачуваним.
2. Питання законних прав та відповідальності повинні, за загальним правилом, вирішуватися через застосування закону, а не на чиїйсь розсуд.
3. Закони країни мають також застосовуватися до всіх, за винятком випадків, коли відмінності в застосуванні обумовлені об'єктивними відмінностями.
4. Міністри та посадові особи всіх рівнів повинні здійснювати повноваження, якими вони наділені, сумлінно, справедливо, переслідуючи ті цілі, для яких вони були наділені такими повноваженнями, не перевищуючи їх і діючи розумно.
5. Закон має надавати належний захист основним правам людини.
6. Для тих сумлінних цивільних спорів, які сторони не здатні вирішити самостійно, повинні бути надані засоби вирішення, без надмірної [обмежувальної] вартості та без невиправданих затримок.
7. Судові процедури, що надаються державою, повинні бути справедливими.
8. Правовладдя вимагає, щоб держава дотримувалася власних зобов'язань, що випливають як з міжнародного, так і з національного права.
Видання може бути цікаве для українських правників - суддів, адвокатів, прокурорів та інших представників юридичної професії, законодавців, посадовців органів публічної влади, академічного кола та студентів.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!