Особи, визнані недієздатними, фактично перестають бути громадянами
Отримавши статус недієздатної, людина втрачає практично всі громадянські права, а її звернення не розгляне жоден держслужбовець. Часто цим користуються шахраї.
Проблеми, з якими стикаються визнані недієздатними особи та їхні близькі, обговорили в секретаріаті уповноваженого ВР з прав людини під час круглого столу «Актуальні питання дотримання прав недієздатних осіб: проблеми системи опіки над повнолітніми та впровадження альтернативного механізму підтриманого прийняття рішень».
«Лише спільними зусиллями органів влади та громадськості можливо вирішити актуальну проблему захисту прав недієздатних осіб», — наголосила на початку засідання омбудсмен Валерія Лутковська. На її думку, вироблені рекомендації допоможуть розробити ефективну та дієву державну політику для забезпечення прав цих громадян.
Разом з тим нинішні умови, в яких опиняються недієздатні особи, не можна назвати не лише ідеальними, а навіть терпимими, неблагополучна ситуація у сфері опіки часто замовчується. Більше того, часто такі громадяни стають жертвами оточуючих. «Існує системна загроза й майновим правам хворої людини. Особливо небезпечним є період, коли особа може не усвідомлювати своїх дій, а опіка ще не встановлена. Непоодинокими є випадки, коли спритні ділки оманливим шляхом відбирають у недужих житло, інше нерухоме та рухоме майно», — наголосила представник уповноваженого з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав Наталія Іванова.
Ще одна проблема, на яку звернула увагу виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав інвалідів з інтелектуальною недостатністю» Раїса Кравченко — виключення недієздатних осіб із суспільного життя. На думку правозахисників, недієздатність перетворюється на громадянську смерть. Зокрема, Конституція забороняє таким людям брати участь у виборах, хоча ця норма суперечить ратифікованій Україною Конвенції про права інвалідів.
Також жоден державний орган не зважатиме на звернення недієздатної особи, а керівника інтернату, де вона перебуває, навіть покарає, якщо він розгляне заяву за її підписом. До того ж такі люди не мають можливості працювати й створити сім’ю. Як наслідок, ця категорія громадян фактично законодавчо не захищена, хоча відповідно до міжнародних зобов’язань так не має бути.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!