Деякі науковці оцінюють інститут «нарадчої кімнати» як рудимент радянського законодавства. Крім того, лише у виняткових випадках суд може після виходу з неї відкласти складання повного тексту рішення.
Аби, з одного боку, продовжити процес «дерадянизації», а з іншого — убезпечити суддів від помилок при поспіху, група нардепів розробила проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень» (№9445), повідомляє «Закон і Бізнес».
У пакеті з ним йде аналогічний за метою проект «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку ухвалення та проголошення судових рішень» (№9446).
Обома документами пропонується термінологічно змінити поняття «нарадчої кімнати» на «стадію ухвалення рішення». Відповідно, законом охоронятиметься саме таємниця ухвалення судового рішення, а не таємниця нарадчої кімнати.
Тобто, суддя не повинен обговорювати обставини справи та зміст рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу. Також йому заборонять розголошувати хід обговорення та ухвалення судового рішення, включно із висловленими колегами міркуваннями.
Проте, прибирається заборона розглядати інші справи до винесення рішення у поточній. Більше того, у виняткових випадках суд зможе взагалі відкласти ухвалення та проголошення рішення на строк не більш як на 10 днів, оголосивши примірну дату та час його проголошення.
Для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд просто оголошуватиме перерву.
Нардепи подбали і про те, аби убезпечити від тиску ззовні суддю, який, теоретично, може замість нарадчої кімнати просто піти додому. Для цього в закон додадуть окреме положення: «Втручання в процес ухвалення судом судового рішення забороняється».
Крім того, запропоновано внести зміни до ст.282 ЦПК, передбачивши, що за результатом заочного розгляду справи суд також ухвалює скорочене заочне рішення — із вступної та резолютивної частин. А повне складатиметься лишу тоді, коли його захочуть переглянути або оскаржити.
Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!