Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, – про це говорить стаття 180 Сімейного кодексу. Але інколи один із батьків забуває про необхідність виконання цього обов'язку.
Які існують способи стягнення аліментів, розповіли у Зарічному районному суді м. Суми, інформує «Закон і Бізнес».
У суді нагадують, що аліменти на дитину присуджуються від дня звернення з позовом, а в разі подання заяви про видачу судового наказу — з дня подання такої заяви. Строки розгляду справи значення не мають і не впливають на розмір аліментів.
Судовий наказ — це найшвидший спосіб для стягнення аліментів. Суд видає його протягом 5 днів з дня отримання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи — боржника. Суд розглядає таку справу на підставі доданих до заяви документів, без виклику сторін.
Утім, за судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах. Заявник може заявити лише одну із двох вимог, закріплених у ч.1 ст.161 ЦПК:
на одну дитину — 1/4, на двох дітей —1/3, на трьох і більше дітей —1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;
у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Судовий наказ набирає законної сили у день видачі та має силу виконавчого документа. Ще однією перевагою судового наказу є те, що він не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Якщо ж є намір стягнути аліменти у більшому розмірі, то необхідно звертатись до суду з позовною заявою. Тоді розгляд справи відбуватиметься у порядку позовного провадження.
Сума аліментів, що може бути присуджена дитині в порядку позовного провадження, не передбачає максимально граничного розміру аліментів на дитину. За рішенням суду кошти на утримання дитини можуть стягуватись у частці від доходу відповідача (1/4, 1/3, 1/2) або у твердій грошовій сумі (2000 грн., 3000 грн.) щомісяця на дитину.
Таке рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо не було подано апеляційної скарги. Для його виконання видається виконавчий лист, з яким доведеться звернутись до виконавчої служби.
Позовна заява про стягнення аліментів подається до суду або за зареєстрованим місцем проживання/ перебування відповідача або позивача. Судовий збір за її подання не сплачується.
Також у Зарічному райсуді пропонують скористатися зразками позовної заяви про стягнення аліментів чи заяви про видачу судового наказу. А готовий пакет документів необхідно подати до канцелярії суду або направити через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд».
З 1 січня цього року мінімальний розмір аліментів на дітей від 6 років становить 1416,5 грн.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!